Darowizna – zrób i odpisz od podatku. To ostatni moment!

Darowizny dla organizacji pozarządowych możemy robić przez cały rok. Możemy też odpisywać je od podatku – konkretnie pomniejszać o określoną kwotę nasze dochody. Trzeba pamiętać, że rozliczając się za 2016 r. (będziemy robić to do kwietnia 2017) możemy odliczać tylko darowizny przekazane w 2016. Na ich zrobienie zostało nam więc jeszcze tylko kilka dni.

Jak pokazują statystyki, rzadko przekazujemy darowizny finansowe na cele statutowe organizacji pozarządowych (na cele pożytku publicznego) i korzystamy z odliczenia podatkowego. Trochę zapomnieliśmy o tym, że darowiznę, przekazaną przelewem na konto organizacji można odliczyć od podatku (np. w 2013 r. zrobiło to tylko 0,44% podatników). Masz szansę zmienić to, przekazując darowiznę, np. jeszcze do końca grudnia tego roku.

Warto! Co z tego masz?

Przede wszystkim satysfakcję, że wsparłeś / wsparłaś działalność organizacji pozarządowej, której działania cenisz, a jej cele są ci bliskie.

Z przekazania darowizny można mieć jednak również „korzyść” finansową. Jaką? Np. dając organizacji darowiznę w wysokości 100 zł, możesz odliczyć od dochodu 18 zł (lub 33 zł, jeśli zrobi to osoba w drugim przedziale podatkowym).

Jak osoba fizyczna może przekazać darowiznę?

 

Źródło: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/2009304.html?utm_source=v8_-_newsletter_-_najwa%C5%BCniejsze&utm_medium=email&utm_campaign=29.12.2016