Gdzie szukać pomocy w trakcie i po leczeniu? Przegląd instytucji, które warto znać.

Nieborak.jpg
Loga pobrane ze stron instytucji i fundacji.

Co ja mam teraz zrobić?  – każdy z pacjentów wcześniej czy później zadaje to pytanie po usłyszeniu diagnozy. Niedowierzanie, złość, lęk przed przyszłością, a przede wszystkim poczucie skołowania i bezradności to uczucia, które trudno przeżywać w samotności.

Wątpliwości i wybory w zderzeniu z chorobą onkologiczną są sprawą naturalną i nie sposób ich uniknąć. Ku naszej radości, w odpowiedzi na potrzeby chorych, powstał szereg instytucji, które niezależnie od idącej własnym tempem diagnostyki – służą radą, wsparciem i udogodnieniami na wszystkich etapach leczenia.

Pamiętajmy, że w kryzysie każde ułatwienie może być dla Nas pomocne. Nie ma potrzeby bowiem przeżywania większej ilości dylematów, niż zachodzi taka konieczność.

Prezentujemy listę adresów i kontaktów, które mogą okazać się pomocne w trakcie leczenia zarówno dla chorego, jak i jego rodziny.

onkomapa

Strona oferująca listę ośrodków onkologicznych najlepiej ocenianych przez pacjentów. Za pośrednictwem opinii umieszczanych przez chorych na stronie portalu – istnieje możliwość znalezienia przyjaznych lekarzy w rejonie zamieszkania.

http://www.onkomapa.pl/

 

kolejkoskop

Portal pozwalający na błyskawiczne sprawdzenie w jakim mieście i w jakiej instytucji najszybciej wykonamy badania w ramach NFZ. Skorzystanie z kolejkoskopu podpowie, gdzie wykonać  badania PET, TK i RM (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego) oraz przeliczy konkretny  czas oczekiwania na badanie.

http://www.kolejkoskop.pl/

prostowraka

Nie wiesz, czym jest leczenie celowane? Odwiedzenie strony „Prosto w raka” pozwoli Co dowiedzieć się, czemu służą badania genetyczne i dlaczego warto je wykonywać. Podstrona portalu ONKOSNAJPER podpowie, jakie badania wykonać w zależności od konkretnego typu nowotworu na który chorujesz.

http://prostowraka.pl/

 

alivia

Zarówno portal prostowraka, kolejkoskop jak i onkomapa stworzone zostały przez fundację Alivia, która w swojej działalności oferuje również pomoc prawną, finansową (w postaci zbiórek pieniężnych), a także dostęp do informacji dotyczącej leczenia refundowanego i nierefundowanego zarówno w Polsce, jak i za granicą.

http://www.alivia.org.pl/

portal-onkologiczny-zwrotnik-raka

Zwrotnikraka.pl to największy onkologiczny portal stworzony dla pacjentów i ich rodzin. Ich głównym obszarem zainteresowań jest edukacja zarówno pod kątem badań, specyfiki nowotworów i leczenia, ale także zagadnień  psychoonkologicznych pomocnych w radzeniu sobie z chorobą. Każdy pacjent z łatwością znajdzie tam odpowiedzi na pytania, które postawi                                                                                                                                                 przed nim choroba.

http://www.zwrotnikraka.pl/

onkorehabilitacja
Portal fizjoterapeutyczny

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów borykających się z dolegliwościami narządu ruchu w trakcie leczenia – powstał portal informacyjno- konsultacyjny onkorehabilitacja.pl. Z jego pomocą znajdziesz ośrodki fizjoterapeutyczne świadczące usługi w      całej Polsce oraz skorzystasz z konsultacji online.

http://onkorehabilitacja.pl/

niebol-sie

Z inicjatywy fundacji „Wygrajmy zdrowie” oraz Koalicji Walki z Bólem powstała kampania”Nie ból się” poświęcona propagowaniu wiedzy leczenia pacjentów pod kątem doświadczania dolegliwości bólowych. Wskazówki uzyskane na portalu i stronie kampanii podpowiedzą, gdzie się leczyć oraz rozwieją najczęstsze obawy pacjentów.

http://www.wygrajmyzdrowie.pl/ i http://niebolsie.pl/

 

unicornPotrzebujesz skorzystać z pomocy psychoonkologa? Stowarzyszenie Unicorn  działające w Krakowie regularnie organizuje warsztaty i grupy wsparcia dla pacjentów i ich rodzin. W harmonogramie zajęć każdego miesiąca znajdują się także takie alternatywy jak: muzykoterapia, terapia tańcem, arteterapia, pilates czy gimnastyka. Nie jesteś z Krakowa? Wsparcie specjalistów możesz uzyskać również poprzez filie Akademii Walki z Rakiem, fundację Ogród Nadziei czy Pogotowie PTPO

http://unicorn.org.pl/

rak-n-roll

Działalność fundacji Rak n’ Roll, założonej przez Magdę Prokopowicz, pacjentkę chorującą na raka piersi, trudno opisać w kilku zdaniach. Fundacja zajmuje się zarówno propagowaniem profilaktyki, wsparciem materialnym (takim jak pozyskanie peruki,remontowanie poczekalni szpitalnych czy organizowanie biblioteczek dla pacjentów) jak i opieką emocjonalną w postaci warsztatów psychoonkologicznych. Na każdym etapie leczenia warto odwiedzić ich stronę i skorzystać z cennych wskazówek.

http://www.raknroll.pl/

logo_simonton

Głównym zadaniem Simontonowskiego Instytutu Zdrowia jest propagowanie programu terapeutycznego polegającego na niesieniu pomocy psychologicznej osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi zwłaszcza nowotworami. Instytut organizuje regularne szkolenia na specjalistów i pacjentów w zakresie nabycia umiejętności radzenia sobie z chorobą, poprawy jakości życia chorego i zachęcenia go do podejmowania zachowań sprzyjających zdrowieniu. Polecamy wszystkim chorym, ozdrowiałym i rodzinom skorzystanie z warsztatów również profilaktycznie – nie będzie to z pewnością stracony czas.

www.simonton.pl

amazonki

Stowarzyszenie amazonek jest jedną z prężniej działających instytucji w kraju. Federacja obejmuje aż 194 kluby w różnych częściach Polski, w których skorzystać można z emocjonalnej pomocy wolontariuszek, zajęć, warsztatów czy wycieczek. Amazonki regularnie organizują konferencje i pozostają we współpracy z środowiskiem medycznym – zatem chociażby z tego powodu po mastektomii piersi warto wybrać się tam na niezobowiązujące spotkanie.

http://amazonki.net/

puo-logo-200x200

Wiesz już, ze potrzebujesz wsparcia, ale nie wiesz jak je znaleźć? Polska Unia Onkologii dostarcza informacji na temat wszystkich zrzeszonych instytucji w kraju, praw pacjenta oraz oferuje infolinię i opcję pytań do eksperta. Podobną pomoc zaproponuje nam Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.

http://www.puo.pl/

 

psycheon-1

Masz trudności z wyjściem z domu? Jedną z formą pomocy psychologicznej i dietetycznej jest odpłatna platforma psyche-on, udzielająca pacjentom wsparcia w formie online. Strona pozwala na umówienie się na rozmowę w postaci wizyty osobistej, czatu, rozmowy wideo oraz skierowania pisemnego zapytania do eksperta.

https://psycheon.pl/

 

Źródło: https://nieborak.wordpress.com/2016/11/27/gdzie-szukac-pomocy-w-trakcie-i-po-leczeniu-przeglad-instytucji-ktore-warto-znac/

 

We Włocławku wsparcia udziela Stowarzyszenie Amazonki, które dyżuruje we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w następujące dni:

  • poniedziałki od 15:00 do 18:00
  • wtorki od 12:00 do 14.00