Podsumowanie działań grupy wolontariuszy „ANANAS możesz liczyć” w roku 2016

Lp. Data Nazwa akcji Liczba wolontariuszy Opis akcji
1. 15 września 2016 r. szkolenie DKMS Spotkanie otwarte
2. 17- 18 września 2016 r. Dni Dawców Szpiku DKMS 62 wolontariuszy, Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przeprowadziło rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Honorata Maj koordynowała całą akcję. Udało nam się zarejestrować 338 osób!!!!!

Powodzenie tego przedsięwzięcia było możliwe, dzięki zaangażowaniu 62 Wolontariuszy ze szkół: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Zespołu Szkół Chemicznych, Zespołu Szkół Samochodowych, Gimnazjum Nr 14, Liceum Marii Konopnickiej, Liceum im. Jana Długosza, Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
Dziękuję za pomoc w koordynowaniu zespołu niepełnoletnich wolontariuszy Pani Krystynie Marszałek- Michalskiej.

3. 23-24 września 2016 r. Podziel się posiłkiem, Bank Żywności 40 wolontariuszy Dla tysięcy dzieci, którym możemy dać w prezencie pyszny obiad i dla wszystkich tych, którzy zdecydują się to zrobić.
Piątek-sobota 23-24 września to dwa dni akcji Podziel się Posiłkiem. W prawie 3000 sklepów w całej Polsce wolontariusze z uśmiechem przyjmą dary od kupujących.
Lista sklepów jest dostępna na: www.podzielsieposilkiem.pl.
We Włocławku koordynatorem akcji jest Pani Krystyna Marszałek-Michalska z włocławskiego wolontariatu młodzieżowego. Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaangażowało się w pomoc organizacyjną akcji Banku Żywności.
Do Centrum trafią produkty zebrane podczas akcji i tutaj wolontariusze podzielą je na paczki. Zbiórkę przeprowadzamy w sklepach Biedronka przy ul. Toruńskiej, Kaliskiej i Zbiegniewskiej oraz w Stokrotce przy ul. Kaliskiej. Bądźcie z nami w ten weekend! W oplakatowanych koszach można będzie zostawić produkty długoterminowe dla potrzebujących dzieci <zebraliśmy 3938 kg / 72 rodziny/
4. 30 września 2016 r Organizacje z Naszego Podwórka

 

22 wolontariuszy 30 września- w godzinach 14.00- 18. 00  Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu  zaprosiło na Plac Grodzki, który na ten czas zamienił się w stare, tradycyjne podwórko.

„Organizacje z naszego podwórka”, to impreza plenerowa, mająca na celu integrację i promocję trzeciego sektora w naszym mieście.

Podczas spotkania zaprezentowali swoją ofertę min. :

 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci,
 • Włocławskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych “Eurointegracja”,
 • Fundacja “Samotna Mama”,
 • Fundacja “Caietanus”,
 • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,
 • Włocławskie Schronisko dla Zwierząt,
 • Stowarzyszenie “Włocławskie Mamy”,
 • Miejski Szkolny Związek Sportowy,
 • Związek Harcerstwa Polskiego,
 • Stowarzyszenie “Trampolina”,
 • Włocławskie Stowarzyszenie Naukowe,
 • Stowarzyszenie Edukacyjno- Kulturalne “Teatr Nasz”.

Na włocławian czekały następujące atrakcje:

 • kreatywny konstruktor – budowanie szalonych konstrukcji przestrzennych z gotowych elementów
 • biuro surrealistyczne – spisywanie i artystyczna interpretacja marzeń sennych
 • draka spod trzepaka – gry podwórkowe, klasy, guma, sznur, komórki do wynajęcia i inne zabawy spod trzepaka
 • zadziejmy dzielnicę – dzierganie i szydełkowanie na drugie śniadanie form przestrzennych
 • „Dźwięki relaksu” – autorski DJ China set inspirowany dźwiękami ulicy
 • Fotobudka- ANANAS możesz liczyć, sesja fotograficzna PR na wesoło
 • szlakiem dzielnicowej przygody – spacer pełen przygód i łamigłówek dla dzieci małych i dużych.
  ponadto:
 • kredowisko – tworzenie wielkoformatowego dzieła chodnikowego za pomocą kredy,
 • szczudlarze, klown, duże bańki mydlane, malowanie buziek.

Głównym zadaniem wolontariuszy było animowanie gier i zabaw podwórkowych.

 

5. 09 października 2016 r. Półmaraton Włocławek 153 wolontariuszy Zadaniem wolontariuszy było zabezpieczanie trasy półmaratonu.
6. 25-26 października 2016 r. Szkolenie dla wolontariuszy z pierwszej pomocy 25 wolontariuszy
7. 12 listopada 2016 r. Zawody sportowe Eurointegracja 8 wolontariuszy IX Turniej Integracyjno-Sportowy Osób Niepełnosprawnych
z okazji ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!
Nasi Wolontariusze z grupy „Ananas możesz liczyć” pomogli sędziując zawody.
8. 25-27 listopada 2016  r. Dodaj Świętom Smaku/ Bank Żywności 65 wolontariuszy We Włocławku koordynatorem akcji jest Pani Krystyna Marszałek-Michalska z włocławskiego wolontariatu młodzieżowego. Zbiórka w naszym mieście przeprowadzona zostanie w sklepach Biedronka przy ul. Toruńskiej, Kaliskiej i Zbiegniewskiej oraz w TESCO przy ul. Kruszyńskiej. W oplakatowanych koszach można będzie zostawić produkty długoterminowe dla potrzebujących dzieci.

Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu po raz kolejny zaangażowało się w pomoc organizacyjną akcji Banku Żywności. Do Centrum trafią produkty zebrane podczas akcji i tutaj Wolontariusze podzielą je na paczki.

Zebrano 2379,92 kg

9. 5 grudnia 2016 r. Dzień Wolontariusza z MOPR

 

Spotkanie otwarte W dniu 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność wolontariuszy z grupy ANANAS oraz Klubu Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: Pani dr Barbara Moraczewska – Zastępca Prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych, Pan Piotr Bielicki – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego, Pan Piotr Grudziński – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego i Klubu Integracji Społecznej, Pani Yevheniya Nasardinova a także Pani Krystyna Marszałek – Michalska- koordynatorka młodzieżowego wolontariatu oraz wolontariusze.

W trakcie spotkania podsumowano międzynarodowego projekt LEVER realizowanego w WCOPiW dzięki wsparciu Fundacji Dobra Sieć. Dwójce wolontariuszy, która przeszła proces certyfikowania Pani dr Barbara Moraczewska wręczyła międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich umiejętności oraz nabyte kompetencje miękkie. Wolontariuszom biorącym udział w certyfikacji  projekt uświadomił ich mocne strony. Przekonali się, że wolontariat jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale inwestycją w siebie i swoje umiejętności.

Pogratulowano także Pani Krystynie Marszałek, która w dniu 22 listopada otrzymała nagrodę „Stalowy Anioł ” czyli wyróżnienie przyznawane osobom działającym w pomocy społecznej. Pani Krystyna to organizatorka wielu akcji charytatywnych, społecznik ściśle współpracujący z Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz wieloma organizacjami społecznymi z terenu Włocławka..

W dalszej części spotkania Pani Prezydent wraz Dyrektorem Centrum oraz Koordynatorem Klubu Wolontariatu MOPR wręczyli grupie wolontariuszy podziękowania oraz drobne upominki.

Wystąpił również gość specjalny- Pani Yevheniya Nasardinova, która opowiedziała zebranym gościom swoje przygodę z wolontariatem.

Na zakończenie spotkania wolontariusze wymienili się swoimi doświadczeniami przy słodkim poczęstunku.

10. 9 grudnia 2016 r. Wigilia Włocławskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

 

3 wolontariuszy Włocławskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego potrzebuje dwójki Wolontariuszy. Wiem, że to głupio brzmi, ale:
9-go grudnia od 16:00- 18:00 w centrum WTSR organizują wigilię, jedna z osób chorych samodzielnie nie będzie w stanie dotrzeć. Jest samochód, ale dwie osoby pomogłyby zejść po schodach, wsiąść do samochodu- po prostu spędzić Wigilię z przyjaciółmi, później tą sama drogę wspólnie pokonać do domu. Osoba chora mieszka na 1- szym piętrze przy ul. Rejmonta- klatka schodowa jest wąska, dlatego trzeba podtrzymać ją od przodu i tyłu. Liczę na Was
11. 15 grudnia 2016 r. Mikołajki dla dzieci i młodzieży z autyzmem/ Klub Wsparcia Rodziców Dzieci Autystycznych Jim 9 wolontariuszy Klub rodziców dzieci z Autyzmem JiM organizuje Mikołajki, poszukiwani wolontariusze do pomocy organizacyjnej, szczególnie chodzi o poprowadzenie gier i zabaw dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Czas i miejsce: 15 grudnia 2016, godzina 16:00 do 19:00, szkoła przy ul. Nowomiejskiej.
12. 16-17 grudnia 2016 r. Akcja Fundacji Zdążyć z Pomocą

 

12 wolontariuszy Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na Placu Grodzkim i wspierali ojca Maćka -podopiecznego Fundacji Zdążyć z Pomocą. Chłopiec zmaga się z autyzmem od 4 lat. Chłopiec dzięki prowadzonej terapii ma szansę na całkowite „wyjście” z autyzmu. Wynik zbiórki to 2409,73 złote.
13. 19 grudnia 2016 r. Wigilia dla grupy Ananas możesz liczyć! Spotkanie otwarte
14. 20 grudnia 2016 r. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

 

9 wolontariuszy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami potrzebuje 3-4 chłopaków do pomocy przy mocowaniu banerów . Banery są konieczne, aby zapewnić psom więcej ciepła /ochrona przed wiatrem/ oraz bezpieczeństwa / w ostatnim czasie doszło do kradzieży dwóch psów/.
15. 11 stycznia 2017 r. korepetycje z matematyki

 

5 wolontariuszy Od 11 stycznia 2017 r. we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu organizowane są korepetycje z matematyki dla uczniów mających problemy z tym przedmiotem szkolnym.

W zajęciach dodatkowych uczestniczą podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz Fundacji ANWIL dla Włocławka. Na korepetycje zapisanych jest obecnie 11 uczniów z włocławskich szkół, którzy skorzystają z pomocy starszych kolegów- wolontariuszy.

16. 15 stycznia 2017r. Bieg Policz się z cukrzycą… 11 wolontariuszy W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy WKB Maratończyk zorganizował bieg pn.: „ Policz się z cukrzycą”.
Wolontariusze w godzinach 11:30- 13:30 pomagali w biurze zawodów oraz na trasie biegu.

Na co dzień zajmujemy się współpracą z organizacjami i instytucjami w zakresie ich możliwości przyjmowania wolontariuszy, a także pozyskiwaniem kandydatów na wolontariuszy. Osoby zainteresowane taką działalnością mogą przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej o możliwości działania i podstawach prawnych, a następnie wybrać dla siebie ofertę. 

Przy Centrum działa grupa wolontariuszy „ANANAS możesz liczyć”. Grupa powstała 19 września 2016 r. w wyniku oddolnej inicjatywy wolontariuszy, po pierwszej wspólnej akcji – Dniach Dawców Szpiku Kostnego Fundacji DKMS koordynowanej przez Honoratę Maj. Grupa korzysta z ofert wolontariatu zamieszczanych na profilu „Ananans możesz liczyć” w mediach społecznościowych. Wszystkie organizacje oraz grupy nieformalne działające non- profit mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na pomoc wolontariuszy.

Rekrutacja do grupy jest procesem otwartym, promowanym w szkołach podczas zajęć Godziny Wychowawczej oraz w lokalnych mediach.