Organizacjo, pomóż wolontariuszom odkrywać ich mocne strony z Modelem LEVER – nowym, bezpłatnym narzędziem do badania kompetencji!

Czy wiesz, że wolontariusze podczas współpracy z twoją organizacją uczą się wielu przydatnych rzeczy? Komunikatywność, praca zespołowa, organizacja czasu – to przykłady kompetencji miękkich, które są najczęściej rozwijane w trakcie wolontariatu. Są one bardzo przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wejdź na stronę http://certyfikatLEVER.pl i dowiedz się, w jaki sposób Model LEVER pomaga wolontariuszom rozwijać i potwierdzać kompetencje!

Polskie organizacje pozarządowe stale zmagają się z problemem braku wystarczającej liczby wolontariuszy do pomocy. Wynika to z jednej strony z tego, że stosunkowo niewielka część polskiego społeczeństwa angażuje się w wolontariat, a z drugiej – z tego, że nie wszystkie organizacje wiedzą, w jaki sposób przygotować atrakcyjną ofertę dla wolontariuszy i przekazywać wolontariuszom zdania, które są dobrze dopasowane do ich zainteresowań i umiejętności. Brak takiego dopasowania sprawia, że motywacja wolontariuszy do działania po pewnym czasie gwałtownie spada.

Jednym ze sposobów na motywowanie wolontariuszy i zawiązywanie z nimi długotrwałej relacji jest podkreślanie, czego wolontariusz uczy się w trakcie wykonywania zadań wolontariackich – mówi Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć. – Dzięki temu wolontariusz wie, że doświadczenie, które zdobył w trakcie wolontariatu, może być bardzo cenne w innych sferach życia, m.in. w życiu zawodowym. Potwierdzają to badania, które pokazują, że dla pracodawców coraz większe znaczenie mają kompetencje miękkie, a te mogą być rozwijane m.in. w trakcie wolontariatu. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które wchodzą na rynek pracy lub już funkcjonują w jego realiach i chcą się czuć pewniej, znając swoje mocne strony i będąc świadomymi tego, że uczą się przez całe życie.

Czym jest Model LEVER?

Model LEVER jest narzędziem do badania kompetencji miękkich nabywanych w edukacji poza-formalnej i nieformalnej – m.in. podczas wolontariatu. Powstał, aby wspierać wolontariuszy w odkrywaniu ich mocnych stron i dokumentowaniu doświadczenia, które może być przydatne na rynku pracy i w innych sferach życia. Dla organizacji Model LEVER jest narzędziem, które pomaga w bardziej profesjonalnym organizowaniu programu wolontariackiego i przez to – „przyciągać” i zatrzymywać przy organizacji większą liczbę wolontariuszy.

W Polsce Model LEVER dostępny jest w dwóch formach:

  • LEVER BASIC – narzędzia on-line, za pośrednictwem którego wolontariusze dokonują samodzielnej oceny kompetencji miękkich.
  • MIĘDZYNARODOWEGO CERTYFIKAT LEVER, o który wolontariusze mogą ubiegać się po skorzystaniu z LEVER BASIC.

Dlaczego warto?

Dzięki wykorzystaniu Modelu LEVER twoja organizacja:

  • Stanie się bardziej popularna wśród wolontariuszy jako organizacja potrafiąca przygotować interesującą ofertę wolontariatu, uwzględniającą rozwój kompetencji wolontariuszy.
  • Będzie mogła obserwować z bliska proces nabywania kompetencji przez wolontariuszy, z którymi współpracuje.
  • Wesprze wolontariuszy we wchodzeniu na rynek pracy, wzmacniając ich poczucie własnej wartości i świadomość posiadanych kompetencji.
  • Zyska dostęp do wiedzy z zakresu badania kompetencji miękkich.

 

Wejdź na stronę http://certyfikatlever.pl/oferta/dla-organizacji/ i dowiedz się, jak twoja organizacja może zacząć korzystać z Modelu LEVER!

 

Kontakt:

Fundacja Dobra Sieć

m.kacprowicz@certyfikatlever.pl

http://certyfikatLEVER.pl