Ogłoszenie wyników w etnokonkursie na najpiękniejszego Pająka Kujawskiego.

W imieniu Centrum Kultury “Browar B” zapraszamy Dziennikarzy i Fotoreporterów w piątek 15 grudnia o godz.16.30 do Sali Tradycji CK “Browar B.”, gdzie odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w organizowanym  etnokonkursie na najpiękniejszego Pająka Kujawskiego. Konkurs skierowany był do osób indywidualnych – dzieci, młodzieży i dorosłych oraz do grup np. rodzin, sekcji plastycznych, kół Gospodyń Wiejskich itp.
Pająki ludowe są tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki ,nici oraz kolorowe wydmuszki jaj.
Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą ,pająk kryształowy ,pająk tarczowy.
Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów. Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu ,szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Nadesłane na Konkurs prace musiały być wykonane zgodnie z tradycją, zarówno jeżeli chodzi o ich formę plastyczną, jak i o materiał (słoma, opłatki, kolorowy papier i bibuła). Wykluczone były materiały współczesne jak: folia, sztuczne tworzywo, szkło, taśmy kwiaciarskie, taśmy dekoracyjne, sztuczne drzewka itp. Jury powołane przez organizatorów oceniało technikę wykonania i walory estetyczne pająka,  oryginalność pomysłu i atrakcyjność formy
oraz twórcze przełożenie tradycji na konkursową konstrukcję przestrzenną. Nagrodzone pająki staną się elementem ekspozycji kujawskiej sztuki ludowej w Sali Tradycji Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy.