Wernisaż wystawy rzeźby Janusza Bisagi pt. „Pierydy 2016”

Galeria Sztuki “Fermentownia Centrum Kultury “Browar B.” zaprasza w piątek – 22 lipca  o godz. 17.00 na wernisaż wystawy rzeźby Janusza Bisagi pt.  „Pierydy  2016”
Janusz Henryk Bisaga  – od 26 lat ceramik z zawodu i zamiłowania. Swoje prace tworzy z gliny , łącząc je często z innymi materiałami. W swojej twórczości wyraża fascynację człowiekiem, jego kondycją oraz szeroko pojętą przyrodą .Instruktor w Pracowni Edukacji Plastycznej Centrum Kultury „Browar B.”  Jest członkiem Nowej grupy Kujawskiej. Wziął udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na wystawie w Galerii „Fermentownia” autor zaprezentuje swoje najnowsze płaskorzeźby, figurki i  figury ceramiczne. Odrobina refleksji , trochę ironii, kilka przemyśleń zaklętych w ceramikę , w drewno i w kamień. Tytuł wystawy “Pierydy” nawiązuje do
pochodzących z mitologii greckiej córki króla Pierosa , które nazywały się: Kolymbas, Iynx, Kenchris, Kissa, Chloris, Akalantis, Nessa, Pipo, Drakontis . Współzawodniczyły z muzami w śpiewie, lecz przegrawszy, zostały zamienione do końca życia w sroki lub rozmaite ptaki . Artysta mówi – “..odkryłem (na potrzeby własne oraz tej wystawy) Pierydy – opiekunki artystów. Wyobrażam je sobie jako byty bardziej namacalne, niżeli Muzy, które są dla mnie postaciami zbyt posągowymi. W prezentowanej serii moich prac próbuję podejrzeć jak wyglądają te kobieto podobne istoty inspirujące konkretnych twórców, ale też pewne sytuacje. Zbiorem tym chcę udowodnić, że każdy ma swoją Pierydę, która go zmusza do działania, tchnie w niego chęć tworzenia, działania, personifikuje się w jego dziełach, przemawia jedynie sobie właściwym językiem. To ona zakłada zaczarowaną zasłonę na oczy i każe poprzez siebie uwidaczniać emocje, zdarzenia, kolory, kształty. Dzięki nim twórca staje się niejako filozofem z receptą na życie. ..”  Podczas wernisażu przewidziano wylosowanie wśród przybyłych gości jednej z płaskorzeźb artysty. 
Wystawa czynna do 22 września 2016 r. Wstęp wolny.

2 załączniki