We Włocławku działa oficjalny partner Fundacji Synapsis w ramach programu Badabada.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. 25% wcześniaków z wagą urodzeniową poniżej 1500g należy do grupy ryzyka wystąpienia autyzmu. Jeżeli Twój maluch jest wcześniakiem, to zbadaj go na stronie #Badabada . Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu.

Fundacja Synapsis zachęca rodziców do korzystania z narzędzi pozwalających na wczesne wykrycie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym większe szanse na jej sukces.

ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie obok raka, cukrzycy, HIV/AIDS. W latach 90-tych z autyzmem rodziło się j1 na 2000 dzieci. Dziś to 1 na 68 w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce – statystyki nie są zgodne, ale podaje się między 1 na 150-300 dzieci. W naszym kraju nie istnieje systemowe, wczesne wykrywanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że w dużych miastach zostaje on zdiagnozowany średnio około czwartego roku życia, a możliwe jest to już dwa lata wcześniej.

Dlatego fundacja Synapsis zainicjowała Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu “Badabada”.

Wielu rodziców zgłaszających swoim pediatrom wątpliwości co do rozwoju ich maluchów słyszy, że „jeszcze ma czas”, „przesadza Pani, każdy ma swoje tempo rozwoju”, „proszę nie histeryzować”, itp.

Fundacja Synapsis informuje: rodzice, obserwujcie swoje dzieci i szukajcie odpowiedzi na wątpliwości. Nie dajcie się zbyć obojętnością lekarza, czy psychologa. Szukajcie takich, którzy razem z Wami będą chcieli obserwować rozwój dziecka i reagować, jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości. Szkoli także lekarzy, pielęgniarki, psychologów i pedagogów w zakresie rozwoju małego dziecka i badań przesiewowych w kierunku autyzmu, żeby było coraz więcej osób, które wspierają rodziców.

Rodzice sami mogą zweryfikować rozwój swoich maluchów, dzięki badaniu online na stronie http://badabada.pl/

W zakładce „Zbadaj” znajduje się formularz z 20 prostymi pytaniami, dzięki któremu można zbadać dziecko w wieku 16-30 miesięcy. Ankieta kończy się informacją dla rodzica, czy jest jakiś powód do niepokoju i co powinien dalej zrobić, czy też wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju. Już ponad cztery tysiące rodziców skorzystało z tej możliwości, a kampania „Dziecko nie powie Ci, że ma autyzm” realizowana do końca roku przez Fundację SYNAPSIS, zachęca kolejnych rodziców.

Kiedy powinniśmy się niepokoić, że nasze dziecko nie rozwija się prawidłowo i na co zwracać uwagę? Przed ukończeniem drugiego roku życia dziecko powinno osiągnąć kluczowe kompetencje społeczne:
• kontakt wzrokowy – wielokrotnie w ciągu dnia, przy równych okazjach dziecko patrzy w oczy rodzica
• reakcja na imię – dziecko odwraca się i patrzy na rodzica, gdy jest wołane po imieniu
• wskazywanie informujące – dziecko potrafi wskazać palcem interesujący go, oddalony przedmiot (np. zabawkę, lecący samolot, jadący samochód), próbując w ten sposób zwrócić uwagę dorosłego na ten przedmiot
• uwspólnianie uwagi -patrzy na Ciebie podczas wykonywania jakiejś czynności, potem na to, co robisz i ponownie na Ciebie
• naśladowanie – dziecko potrafi naśladować po dorosłym proste gesty (np. „jaki duży”, „mniam mniam”, „brawo”), dźwięki (np. odgłosy zwierzątek), czynności (np. stukanie, mieszanie w kubeczku itp.) .
• zabawa „na niby” – dziecko bawi się na niby, np. karmiąc lalę, udając mamę, kierowcę ciężarówki, itp.

Jeśli Twoje dziecko skończyło już 2 lata i nie opanowało powyższych umiejętności lub wycofało się z nich, skontaktuj się koniecznie ze specjalistą!

We Włocławku działa Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Neuromind / link do strony : http://przedszkole-autyzm.pl i na facebooka:
https://www.facebook.com/przedszkole.autyzm/ /
który jako pierwszy w regionie podpisał umowę partnerską z fundacją Synapsis, dzięki temu Neuromind jest oficjalnym partnerami w ramach programu Badabada.
Tam właśnie można skorzystać z porad terapeutów, regularnych szkoleń oraz przede wszystkim z pierwszego w Polsce sprzętu do terapii autyzmu-AUTILIUS w wersji PREMIUM. Które motywuje do precyzyjnego ruchu, uczy wskazywania palcem i czegoś, co trudno uzyskać w ‘tradycyjnej terapii’: podążania za wzrokiem, ruchem i uwagą. Więcej o urządzeniu:
http://www.autilius.pl/o-programie/info/#autilius_premium