Jak się tego należało spodziewać, prezydent bardzo szybko podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (jeszcze w czwartek, 9 maja, debatował nad nią Sejm). Błyskawicznie nastąpiła też publikacja ustawy. Pośpiech podyktowany jest terminem wejścia w życie nowych przepisów. Emeryci i renciści będą mogli skorzystać z uchwalonych ułatwień już teraz – przy rozliczeniach podatkowych za 2016 r., które trwają do 30 kwietnia 2017 r.
Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Przyjęta ustawa trudność tę likwiduje. Na czym polega wprowadzane ułatwienie?
Specjalny PIT do wskazywania OPP
Emeryt nie będzie musiał wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1% (robią to wszyscy inni podatnicy uprawnieni do wspierania OPP). Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% będą wyglądały w PIT-OP tak samo jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji, z tym że PIT-OP pozbawiony będzie miejsca na wpisanie kwoty.
PIT-OP (projekt)
PIT z samym rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę nadal wysyłać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy inny organ rentowy (tu nic się nie zmienia). PIT-OP będzie więc uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie będzie musiał rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.
PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku emeryt wysyła do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia. Można go będzie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Źródło: ngo.pl