„Hej me Bałtyckie Morze!” .

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną OLIGO zrealizowało projekt „Hej me Bałtyckie Morze!” dofinansowany ze środków Fundacji PZU. Dzięki uprzejmości Stowarzyszeniu przekazujemy krótką relację  z realizacji projektu …..

 

W dniach 29.08 – 1.09.2019 r. grupa 85 osób – rodziny z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie udała się na 4 – dniowy wyjazd nad morze.

A było tak…

Już na początku podróży udaliśmy się w zakamarki historii tej dawniejszej – do Zamku Krzyżackiego w Malborku, który swoim ogromem zrobił niesamowite wrażenie. Jeszcze tego samego dnia przybyliśmy do Stegny, a ponieważ pogoda nam sprzyjała, spacer nad morze był obowiązkowy, co odważniejsi skorzystali nawet z kąpieli w morskich falach.

Następnego dnia pojechaliśmy do ZOO w Gdańsku. Zobaczyliśmy wiele różnych, dla nas trochę dziwnych, egzotycznych zwierząt. Zrobiliśmy też własnoręcznie pamiątkowe przypinki. Tego dnia pojechaliśmy jeszcze do Sopotu na krótki spacer po „Monciaku”. Kolejny dzień tylko z nazwy był „dniem wolnym”. Moc okolicznych atrakcji przyciągnęła zarówno do Muzeum Bursztynu, Muzeum Stutthof w Sztutowie, ujścia Wisły do Morza, czy do okolicznych miejscowości. Wieczorem przy ognisku, poczuliśmy się znowu jak jedna wielka rodzina.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata, poznaliśmy trochę historii Kaszub, weszliśmy do domu, który stoi na dachu. Wzięliśmy także udział w warsztatach z wypieku chleba i każdy zabrał swój bochenek do domu. Pięknie nam pachniało w autokarze… na samo wspomnienie już planujemy kolejny wyjazd!

 

Projekt „Hej me Bałtyckie Morze!” dofinansowany ze środków Fundacji PZU.