E-wolontariat, bezpieczny wolontariat na czas zmian

Nowa sytuacja niesie organizacjom zmiany we współpracy z wolontariuszami. Jeśli jeszcze nie korzystaliście z e-wolontariatu lub chcielibyście to robić lepiej, koniecznie zapoznaj się ze zmianami.

Wolontariat w czasie pandemii: zmiany, zmiany

Z powodu pandemii COVID-19 wiele organizacji społecznych stanęło przed koniecznością przeorganizowania swoich programów wolontariatu. Ze względów bezpieczeństwa ograniczane były spotkania z wolontariuszami w siedzibach organizacji, rezygnowano z dużych działań grupowych (np. pikników, warsztatów) oraz z działań podejmowanych w grupach osób o podwyższonym ryzyku zachorowania. Jedno się nie zmieniło: chęć działania. Mimo zmian i obostrzeń wolontariusze nadal deklarowali i deklarują, że chcą angażować się w ważne działania społeczne.

E-wolontariat: bezpieczny wolontariat na czas zmian

czyli wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. E-wolontariusze pomagają organizacjom w mikrozadaniach takich jak pisanie (np. artykułów na bloga), tłumaczenia, projektowanie grafiki (np. ulotek), wsparcie w działaniach promocyjnych (np. pisanie postów na Facebooka), wyszukiwanie informacji czy burze mózgów.  Różnica między nim a wolontariatem tradycyjnym jest taka, że e-wolontariusze wykonują swoje zadania zdalnie, na odległość, a nie np. w siedzibie organizacji. Dzięki temu w e-wolontariacie nie istnieją bariery miejsca i czasu: e-wolontariuszem/e-wolontariuszką może zostać każdy, kto chce pomagać – bez względu na to, gdzie mieszka i w jakich godzinach może poświęcić czas na wolontariat. E-wolontariat pozwala się zaangażować osobom, które z różnych przyczyn nie mogą działać „twarzą w twarz”, np. z uwagi na pracę do późnych godzin, opiekę nad rodziną, czy niepełnosprawność.

Zorganizuj e-wolontariat – weź udział w minikursie!

Jeśli wasza organizacja chciałaby rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami, ale zastanawiacie się, jak ją zorganizować (np. jak wymyślić i opisać mikrozadania oraz jak zrekrutować e-wolontariuszy), zapraszamy do udziału w minikursie mailingowym!

Na przełomie listopada i grudnia  Fundacja Dobra Sieć uruchamia bezpłatny minikurs mailingowy, podczas którego przez tydzień w formie krótkich, praktycznych porad wysyłanych mailowo nauczymy was, jak zaplanować i wdrożyć współpracę z e-wolontariuszami.

Więcej informacji o kursie i link do zapisów: https://minikurs.e-wolontariat.pl/