Nadal można zostać wolontariuszem 29 finału WOŚP – rekrutacja online

Tegoroczne kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zdecydowanie inne niż w latach ubiegłych. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo, dlatego dla tych, którzy wyjdą na ulice 31 stycznia, Fundacja WOŚP wspólnie z partnerami przygotowała łatwiejszy proces rekrutacji online, a także procedury COVID-owe, maseczki i płyny do dezynfekcji.

Jak zostać wolontariuszem

Konto w bazie iwolontariusz.wosp.org.pl można założyć na trzy sposoby: wolontariusz pełnoletni; wolontariusz niepełnoletni (zgłoszony za pośrednictwem opiekuna prawnego); firma lub wydarzenie.

Po wejściu na ww. stronę należy zacząć zakładanie konta w aplikacji iwolontariusz,  korzystając z przycisku „załóż konto”, następnie wypełnić załączony tam formularz, zapoznać się z klauzulą RODO, a potem kliknąć „Załóż konto”.

Na podany przez wolontariusza adres e-mailowy zostanie wysłana wiadomość, potwierdzająca założenie konta. Po kliknięciu w link aktywacyjny otworzy się strona powitalna iwolontariusza ze ścieżką wyboru: wolontariusz/rodzic/firma.

Żeby wypełnić ww. formularz, potrzebne są takie dane: zdjęcie wolontariusza (min. szer. 600px, min. wys. 800 px., jpg); PESEL; imię i nazwisko; data urodzenia; nr telefonu; kraj; kod pocztowy i miasto; ulica z nr. domu i lokalu; szkoła lub miejsce pracy.

Jak znaleźć swój sztab

W formularzu w kroku „Wybór Sztabu” znajduje się okienko do wpisania sztabu. Żeby wyszukać go w swojej okolicy, można wpisać nazwę miejscowości lub numer sztabu (ID), jeśli jest znany.(dane włocławskiego sztabu to: kod 6013 – nazwa Centrum Kultury Browar B)  W tym miejscu można także wykorzystać TOKEN, czyli specjalny kod. Niektóre sztaby wykorzystują podczas rejestracji tokeny. Można je otrzymać w  siedzibie sztabu lub od koordynatora wolontariuszy.

Czy potrzebujesz konta online, gdy byłeś już wolontariuszem WOŚP

Aby zarejestrować się online jako wolontariusz, trzeba założyć konto. Podczas jego zakładania pojawi się informacja, że już grałeś z Fundacją. Zostaniesz poproszony o zweryfikowanie swoich danych, poprzez wpisanie kodu, który otrzymasz SMS-em, na numer telefonu lub adres e-mail.

Jeśli nie masz dostępu do weryfikacji (czyli twoje dane kontaktowe telefon i e-mail uległy zmianie), wystarczy, że napiszesz e-maila na sztaby@wosp.org.pl z prośbą o zmianę danych dla numeru PESEL (telefon lub e-mail).

Jeśli zaznaczyłeś TOKEN, na etapie zapisu będziesz musiał go wprowadzić i wtedy przekieruje cię od razu do twojego sztabu, a Ty zobaczysz, że TOKEN został użyty.

Jak można kwestować po rejestracji na portalu

Osoby, mające konto na iwolontariusz.wosp.org.pl, mogą kwestować na dwa sposoby, w zależności od wybranej formy zgłoszenia.

  • Osoby, które po założeniu konta zgłosiły się do sztabu, a ich wniosek został zaakceptowany, kwestują z tekturową puszką w dzień 29. Finału, zgodnie z zaleceniami swojego sztabu.
  • Każdy wolontariusz mający puszkę papierową oraz każdy, kto założył konto iwolontariusza, ale nie ma tekturowej puszki, może założyć swoją eSkarbonkę (zbiórkę online) i kwestować w internecie. eSkarbonkę można założyć do 31 stycznia. Zakończenie zbiórki i podliczenie wszystkich eSkarbonek odbędzie się automatycznie 1 lutego 2021 o godz. 23.59 (i do tej pory cały czas można wpłacać pieniądze).

Czym jest eSkarbonka

eSkarbonki to „wirtualne puszki”, dzięki którym kwestujący mogą zbierać datki na rzecz WOŚP w internecie, a darczyńcy mogą się do takiej zbiórki przyłączyć. Aby założyć eSkarbonkę, można być wolontariuszem zarejestrowanym w danym sztabie, ale niekoniecznie. eSkarbonkę może założyć każdy, kto chce wesprzeć cel 29. Finału. Osoba pełnoletnia może to zrobić samodzielnie, niepełnoletnia potrzebuje pomocy i zgody opiekuna. Od tego roku eSkarbonki mogą zakładać także firmy i wydarzenia.

Od początku zbiórki udało się już zebrać 412 306 zł, ale z każdą chwilą ta kwota się zwiększa (w ubiegłym roku w tym czasie na koncie eSkarbonek było nieco ponad 19 tys. zł). Od startu iwolontariusza, czyli początku grudnia, założono już 8749 eSkarbonek, z czego 720 to puszki sztabowe, 6590 to skarbonki wolontariuszy, a ponad 220 należy do firm i przedsiębiorstw, pozostałe osoby to 1214 skarbonek. Najwyższą kwota, jaką wpłacono do wirtualnych puszek, to 2500 zł.

Jak uruchomić swoją eSkarbonkę

Wolontariusz przypisany do konkretnego sztabu wchodzi na swój profil w serwisie iWolontariusz i klika „Uruchom eSkarbonkę”.

Wolontariusz nieprzypisany do konkretnego sztabu, ale mający ukończone 18 lat, zakładają swój profil na platformie iWolontariusz i klika „Uruchom eSkarbonkę”.

Jeśli ktoś nie jest wolontariuszem zarejestrowanym w sztabie, a chciałby zbierać do internetowej puszki i nie ma ukończonych 18 lat, musi poprosić o pomoc osobę dorosłą. W procesie rejestracji rodzice lub opiekunowie muszą podać swoje dane, a następnie zatwierdzić eSkarbonkę podopiecznego poprzez swojego e-maila.

Odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości można uzyskać pod adresem: eskarbonka@wosp.org.pl.

Jak działa eSkarbonka

Ważne, żeby zachęcać znajomych do przekazywania wpłat na swoją eSkarbonkę lub eSkarbonkę danego sztabu. Indywidualny link do eSkarbonki można udostępniać w mediach społecznościowych, wysyłać e-mailem, umieścić na stronie internetowej lub prowadzonym przez siebie blogu.

Efekty wszystkich tych zbiórek można śledzić na eskarbonka.wosp.org.pl. Tam też można wpłacać datki, które trafią na ogólny rachunek eSkarbonki.

Wpłat na eSkarbonki można dokonywać do poniedziałku 1 lutego 2021 r. do północy. Będzie można ją sprawdzić, wchodząc na swoją eSkarbonkę lub sprawdzając wynik w Bazie Wolontariuszy. Ważne dla kwestującego – wynik z eSkarbonki nie sumuje się z wynikiem zebranym do tekturowej puszki kwestarskiej.

Jak płacić w eSkarbonce i czy jest to bezpieczne

  • W eSkarbonkach polskich sztabów i ich wolontariuszy można płacić za pomocą karty Mastercard i systemu PayU. W eSkarbonkach sztabów zagranicznych i ich wolontariuszy można płacić za pomocą karty Mastercard i systemu PayPal. Oprócz kart płatniczych, dostępne formy płatności to również przelew bankowy czy BLIK.
  • Po realizacji wpłaty darczyńca zostanie przekierowany z powrotem do eSkarbonki, gdzie wyświetli się osobiste podziękowanie od Jurka Owsiaka. Na stronie eSkarbonki pojawi się też informacja o wpłacie, wraz z jej kwotą i imieniem darczyńcy.
  • Minimalna kwota, jaką można przekazać, to 1 zł, górnej granicy nie ma.
  • Osoby prowadzące zbiórkę nie mają dostępu do środków zgromadzonych w eSkarbonkach, a wszystkie pieniądze trafiają bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.
  • Jeśli pojawią się wątpliwości, czy osoba zachęcająca do zbiórki za pośrednictwem eSkarbonki rzeczywiście kwestuje na rzecz WOŚP, można skorzystać z głównej eSkarbonki, która zawsze jest dostępna pod tym samym linkiem: eskarbonka.wosp.org.pl. Poniżej widok przykładowej eSkarbonki.

Czy dany link prowadzi do autentycznej eSkarbonki, można sprawdzić na www.wosp.org.pl/wspieraj/sprawdz-eskarbonke. Wszystkie eSkarbonki są dostępne wyłącznie pod linkami zaczynającymi się od https://eskarbonka.wosp.org.pl/… Strona ta jest szyfrowana i posiada certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez zaufaną jednostkę certyfikacyjną (firma ESET), czego widocznym znakiem jest kłódka przy pasku adresu w przeglądarce internetowej. Po wybraniu metody płatności użytkownik jest przekierowywany do operatora płatności PayU, którego strona jest zabezpieczona w analogiczny sposó