Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów. Decyzję trzeba zgłosić do końca stycznia

W połowie stycznia decydowaliśmy i zgłaszaliśmy swoją decyzję o rezygnacji z UEPIK. Ale jeśli uproszczona ewidencja jest tym sposobem na prowadzenie księgowości, który pasuje naszej NGO, a wcześniej jej nie prowadziliśmy, to zostało  niewiele czasu. Do końca stycznia trzeba ostatecznie zadecydować i poinformować o naszym wyborze urząd skarbowy.

UPROSZCZONA EWIDENCJA LUB TEŻ EWIDENCJA PODATKOWA

to sposób na uniknięcie części obowiązków, które narzuca ustawa o rachunkowości, a które trudne są do spełnienia w przypadku małych organizacji pozarządowych. Na taką „prostszą” księgowość mogą się zdecydować organizacje pozarządowe, ale nie wszystkie: wskazanie, które organizacje uprawnione są do stosowania UEPIK, znajduje się w ustawie o działalności pożytku.

KIEDY

Decyzje o uproszczonej ewidencji (zarówno decyzja o rezygnacji z UEPIK, jak i decyzja o jej wyborze) to zwykle decyzje styczniowe – jeden z ważnych obowiązków NGO na początku roku. Na początku stycznia trzeba było zgłosić decyzję o rezygnacji (zobacz: Rezygnacja z UEPIK. Pamiętaj o styczniowym terminie!). Dziś przypominamy o terminie na WYBÓR uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz pomagamy zorientować się, czy UEPIK jest wyborem dla Was.

CZY MOGĘ PROWADZIĆ UEPiK

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje, że uproszczoną ewidencję – ewidencję podatkową prowadzić mogą organizacje, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, ani rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł. Warunków jest więcej i są w ustawie ściśle opisane.

Zobacz nagranie na temat: Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów dla NGO

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów dla NGO – YouTube

TERMIN WYBORU UPROSZCZONEJ EWIDENCJI

Zgodnie z art. 10a ust. 3 ustawy o pożytku organizacja musi poinformować urząd skarbowy o wyborze uproszczonej ewidencji w ciągu pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W przypadku organizacji, których rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym (a jest ich większość), termin zgłoszenia upływa z końcem stycznia.

CZY NAPEWNO WYBRAĆ UEPiK? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Decyzja o wyborze uproszczonej ewidencji powinna wybiegać w przyszłość. Oczywiście w pierwszej kolejności sprawdzamy stan na dziś. Ustalamy, czy spełniamy warunki z ustawy o pożytku: jeśli tak, to możemy wybrać UEPIK. Ważne jest jednak, żeby przewidzieć, co się może wydarzyć. W tej chwili zastanowić się można  nie tylko co jest teraz, ale również co będzie się działo w naszej organizacji w perspektywie roku. Prowadząc UEPIK, ograniczamy sobie możliwość niektórych działań.

CZY W 2021 ROKU BĘDZIEMY UBIEGAĆ SIĘ

1. Ubiegać się o status OPP. Status pożytku daje nam różne możliwości – np. możemy ubiegać się o 1%. Jeśli nasza organizacja zdecyduje się na rejestrację statusu OPP, a będzie prowadzić UEPIK, to… z rejestracją musimy poczekać do kolejnego roku obrotowego. Posiadanie statusu OPP przez organizację eliminuje ją bowiem z grona podmiotów, które mogą prowadzić UEPIK. Poważnie myślicie o statusie OPP w 2021 roku? Nie decydujcie się na uproszczoną ewidencję.

2. Prowadzić działalność gospodarcząProwadzenia działalności gospodarczej nie można łączyć z UEPIK. Jeśli nic nie sprzedajecie, nie pobieracie i nie planujecie pobierać opłat za żadną z waszych usług, sytuacja jest bezpieczna. Przy UEPIK można prowadzić odpłatną działalność pożytku, trzeba jednak robić to bardzo uważnie i pilnować, żeby nie przemieniła się ona w działalność gospodarczą. Dobrze rozważcie więc ten aspekt zdobywania środków na działania NGO, zastanawiając się nad uproszczoną ewidencją. Zapomnijcie o UEPIK, kiedy w perspektywie tego roku planujecie rejestrować działalność gospodarczą!

3. Ubiegać się o wysokie dotacje / często startować w konkursach. UEPIK można łączyć z korzystaniem z dotacji, ale nie jest to proste. Z pewnością większa liczba projektów (dotacji) i prowadzenie UEPIK to poważna komplikacja. Niekiedy można się też spotkać z sytuacją, że jakiś konkurs będzie wprost zamknięty dla organizacji prowadzących uproszczoną ewidencję. Ubieganie się o dotacje pow. 100 tys. wprost kłóci się z prowadzeniem UEPIK (ale już przy kilkunastu tysiącach robi się niebezpiecznie). Przemyślmy więc, gdzie i o jakie środki planujemy ubiegać się w kolejnym roku. Jeśli przewidujemy dużą aktywność na tym polu, to UEPIK nie jest dla nas.

Źródło: NGO.pl