OKO na NGO – “DEADLINE “

Na dziś polecamy szklankę zimnej lemoniady z miętą i książkę DeMarco, która barwnie ilustruje podstawowe zasady – oraz jawne absurdy – rządzące pracą zespołu zajmującego się tworzeniem oprogramowania.
Ta pozornie nie mająca związku z pracą NGO-sów książka w formie sfabularyzowanej, zajmująco i dowcipnie, opisuje proces tworzenia sześciu programów komputerowych. Oto pan Tompkins, menedżer projektu, główny bohater opowieści, dzieli ogromną rzeszę programistów, jakich ma do dyspozycji, na osiemnaście zespołów – trzy do każdego produktu. Poszczególne zespoły, różniące się wielkością i metodami pracy, konkurują ze sobą pod presją niemożliwego do realizacji terminu.
Każdy rozdział kończy się fragmentami Dziennika pana Tompkinsa, opisującymi podstawowe reguły oryginalnego podejścia do kwestii zarządzania projektami.
Deadline. Zdążyć przed terminem` czyta się jak dobrą powieść: niecierpliwiąc się, co będzie dalej, jak potoczą się losy bohaterów, czy dobro i kompetencja zostaną wynagrodzone a głupota i arogancja – ukarane. Polecamy! Szczególnie, że zespół centrum jest właśnie na tzw. “na ostatniej prostej” przygotowań do Pikniku Wolontariatu, na którym mamy nadzieję spotkamy się już w najbliższy piątek