Kolejny seans w Kinie Studyjnym w Muzeum Historii Włocławka

W listopadzie odbędzie kolejny seans w KINIE STUDYJNYM w Muzeum Historii Włocławka, z cyklu piątkowych spotkań ze świetnymi filmami.

26 listopada (piątek), godz. 18.00
Kino studyjne w Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19
Wstęp wolny!

Prawo i pięść (1964), reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski

* PRAWO i PIĘŚĆ – „to wyjątkowy film w historii polskiego kino, wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Skórzewskiego w roku 1964. Powszechnie nazywany jest „pierwszym polskim westernem”. I chociaż wcale nie dzieje się na Dzikim Zachodzie, tylko w 1945 roku na tzw. „Ziemiach Odzyskanych”, to faktycznie akcja przypomina amerykańskie filmy kowbojskie. W roli głównej wystąpił Gustaw Holoubek, który wcielił się we wspomnianego „jedynego sprawiedliwego”, czyli odpowiednika szeryfa z Dzikiego Zachodu.
Oprócz znakomitego scenariusza, opartego na powieści Józefa Hena i świetnej roli Holoubka, w filmie zagrali inni wybitni polscy aktorzy, między innymi Wiesław Gołas, Ryszard Pietruski i Zdzisław Maklakiewicz.

Film nakręcony został na podstawie powieści Józefa Hena Toast. Bohaterem filmu jest były więzień obozów koncentracyjnych (Gustaw Holoubek), który zostaje wysłany do opuszczonego miasteczka na Ziemiach Odzyskanych w celu obrony tamtejszego majątku przed szabrownikami. Film wywołał ożywioną reakcję wśród krytyków ze względu na powielenie konwencji klasycznego westernu amerykańskiego, przeniesionego w polskie realia. „Do dziś jest to jedna z najbardziej udanych prób nawiązania do kina gatunkowego w polskim kinie”. Do panteonu arcydzieł wszedł muzyczny motyw przewodni filmu, czyli śpiewana przez Edmunda Fettinga piosenka „Nim wstanie dzień”, ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy. Zdjęcia do filmu realizowano w Toruniu, Koronowie, Ciechocinku oraz Chełmży (Polska).
Za: www.pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_i_pięść; www.filmweb.pl/film/Prawo+i+pięść;
Foto: www.kinozarogiem.pl/filmy/1170884/prawo-i-piesc

 

Kino studyjne w Muzeum Historii Włocławka w Facebooku:
www.facebook.com/events/601402651313567
____
Projekt realizowany we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Ósemka” z Włocławka, wspierane przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Współfinansowane ze środków otrzymanych od GMINY MIASTO WŁOCŁAWEK oraz w ramach programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski, wspieranego przez MKDNiS.
___
#GMINAMIASTOWŁOCLAWEK #MHP #PatriotyzmJutra2021 #NCK #EtnoPolska #MKDNiS #DKFÓsemka #teatrimpresaryjny #włocławek #kowal #skepe #kujawskopomorskie #kinoplenerowe #ariari