Ukraina – wolontariat, transport, zwierzęta

W chwili obecnej główny ciężar pomocy uchodźcom spoczywa na organizacjach pozarządowych i wolontariuszach z województw nadgranicznych: Lubelskiego i Podkarpackiego. Często pomagają oni po kilkanaście godzin dziennie, dlatego też APELUJEMY do organizacji z naszego województwa o PILNE WSPARCIE w postaci WOLONTARIATU właśnie w tamtym rejonie. Wasz przyjazd na kilka dni to ogromne wsparcie w tym najtrudniejszym okresie.

Zainteresowane organizacje i wolontariuszy prosimy o kontakt z koordynatorami na terenie województw nadgranicznych – pozwoli to skierować Waszą pomoc na najbardziej potrzebujące wsparcia odcinki.

Województwo Lubelskie

Marzena Pieńkosz-Sapieha ; begonia3@wp.pl<mailto:begonia3@wp.pl>

Województwo Podkarpackie

Sebastian Nabrzeski; tel: 663 122 098; e-mail: snabrzeski@gmail.com<mailto:snabrzeski@gmail.com>

Prosimy o przemyślane wysyłanie transportów darów zarówno na granicę jak i na teren Ukrainy. Starajcie się przekazywać tam tylko ten asortyment który jest w chwili obecnej potrzebny, a rzeczy które mogą być potrzebne na później (np. ubrania) postarajcie się przechować i przekazywać wtedy gdy będą potrzebne.

Przypominamy że aktualnie obowiązuje uproszczona procedura dla ciężarowych konwojów humanitarnych przekraczających granicę. Rekomendujemy jednak żeby zarówno w zakresie transportu na Ukrainę jak i transportu krajowego starać się łączyć i sieciować tworząc koalicje transportowe. Obsługa 1 TIRA jest znacznie szybsza niż 10 busów lub 50 samochodów osobowych. Więcej informacji tutaj: https://pomagamukrainie.gov.pl/konwoj

Nie zapominajmy o zwierzętach które trafiają do nas z Ukrainy – potrzebne są dla nich zarówno jedzenie, akcesoria jak i transportery. Zachęcamy do włączenia się do akcji pomocy zwierzętom i wsparcie organizacji, które w chwili obecnej prowadzą już akcję pomocy tym zwierzętom. Więcej informacji na załączonej grafice.

W załączniku znajduje się   listę bieżących potrzeb zebraną przez Komitet ds. Pożytku Publicznego.

Jeśli Wasza organizacja jest w stanie w jakiś sposób pomóc w rozwiązaniu tych problemów – zachęcamy do kontaktu ze wskazanymi podmiotami.

MIEJSCA_PILNEJ_POMOCY_UCHODZCOM_NGO_