Proste i pomocne – nowe narzędzia do terapii poznawczej

Miło nam poinformować, że innowacja społeczna „Proste i pomocne” rozwija skrzydła!

Na stronie www.prosteipomocne.pl dostępnych jest 6 nowych narzędzi do terapii poznawczej dla seniorów i seniorek cierpiących na zaburzenia poznawcze i choroby otępienne.

Nowe narzędzia wybrane zostały spośród ponad 40 pomysłów zgłoszonych do konkursu pt. „Proste i pomocne narzędzia terapeutyczne” przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe w prowadzeniu zajęć dla osób starszych. Nadesłane prace konkursowe były wysokiej jakości i nasze jury miało ciężkie zadanie wyboru najlepszych prac, które wpisują się w charakter innowacji tzn. narzędzia muszą być proste do samodzielnego wykonania, pomocne w terapii poznawczej oraz atrakcyjne dla osób starszych.

Nagrodzone pomysły zostały opracowane w formie instrukcji pdf. i wszystkie dostępne są na stronie www.prosteipomocne.pl/narzedzia.

Wśród nowych narzędzi znajdują się m.in:

  • gra planszowa, która zachęca do autorefleksji nad tym co senior lubi, czego potrzebuje oraz za czym nie przepada,
  • propozycja gry terenowej w stylu podchodów,
  • zabawa pełna zapachów oraz pomocna we wzmacnianiu dobrych nawyków i praktyk.

Mamy nadzieję, że innowacja „Proste i pomocne” będzie pomocna w prowadzeniu treningów poznawczych oraz pozwoli opiekunom rodzinnym i zawodowym na wspólne i wartościowe spędzanie czasu z podopiecznymi. Zachęcamy do korzystania!

Działanie organizowane jest w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.