Społeczniczko, Społeczniku!

Potrafisz porządnie odpocząć, czy może nieustannie jesteś w trybie działania – nawet wtedy, gdy masz wolne?
Odpoczynek jest jednym z fundamentów zachowania równowagi w życiu. W natłoku codziennych obowiązków łatwo jednak zapomnieć o tym, jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie.
Kiedy nie dajemy sobie szansy na odpoczynek, nasze ciało może zacząć odczuwać negatywne skutki, takie jak chroniczne zmęczenie, problemy ze snem a nawet osłabienie systemu odpornościowego, które kończy się chorobą.
Znasz to?
Odpoczynek jest ważny, ponieważ stanowi niezbędny element dobrostanu – pomaga zachować zdrowy balans między życiem zawodowym a prywatnym, co ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
To właśnie w czasie odpoczynku Twój umysł i ciało mają szansę zrelaksować się i zregenerować siły – co szczególnie istotne w przypadku społeczników, działających na rzecz innych. Wypalenie aktywistyczne to fakt!
To też czas, który możesz poświęcić swoim pasjom i zainteresowaniom, by odzyskać radość i spontaniczność – dzięki temu odpoczynek staje się nie tylko ukojeniem dla ciała i umysłu, ale także kluczem do spełnionego życia.
Chcesz bliżej przyjrzeć się temu tematowi?
Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 pytań do namysłu, które warto sobie zadać, by ocenić jakość swojego odpoczynku.
Oto one:
1. Jak często pozwalam sobie na chwilę spokoju i oddechu?
2. Czy zauważam u siebie objawy chronicznego zmęczenia lub napięcia?
3. Jakie są moje największe źródła stresu i jak mogę je zminimalizować?
4. Czy potrafię odróżnić prawdziwy odpoczynek od jedynie pozornego relaksu?
5. Czy mam poczucie winy, gdy poświęcam czas na odpoczynek?
6. Czy potrafię słuchać swojego ciała i umysłu, aby rozpoznać swoje potrzeby?
7. Czy moje otoczenie wspiera moje starania o znalezienie czasu na odpoczynek?
8. Czy korzystam z technologii w sposób, który wpływa negatywnie na jakość mojego odpoczynku?
9. Czy potrafię odmówić sobie dodatkowych obowiązków i zobowiązań, gdy czuję, że potrzebuję odpoczynku?
10. Czy potrafię skupić się na teraźniejszości podczas odpoczynku, czy też myśli wciąż krążą wokół spraw dnia codziennego i pracy?
Odpowiedzi możesz zapisać w dzienniku, by móc do nich wrócić za jakiś czas i sprawdzić, w jakim miejscu obecnie jesteś. Mamy nadzieję, że to ćwiczenie będzie dla Ciebie pomocne.
Jeżeli urlop dopiero przed Tobą, życzymy Ci, by przyniósł Ci chwile głębokiego relaksu! Spędź go właśnie tak, jak potrzebujesz. Na tyle, na ile możesz sobie pozwolić.
Już niebawem rozpocznie się u nas cykl spotkań tzw. Społecznych poranków kawiarnianych , gdzie poza mocną kawą będzie też herbatka i napary ziołowe, a gośćmi specjalnymi będą spece od dobrostanu… Póki co nie zdradzamy więcej szczegółów. Wypoczywajcie tymczasem ❤
Pozdrawiamy,
Zespół Centrum Włocławskiego Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu