Składamy sprawozdanie po terminie. Tak szybko, jak to możliwe!
Przegapiliście termin. Trudno. Już po terminie NIEZWŁOCZNIE złóżcie sprawozdanie finansowe! Sprawozdanie musi być sporządzone w odpowiedniej elektronicznej formie, podpisane elektronicznie i zatwierdzone przez właściwy organ.
Organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej wysyłają sprawozdanie finansowe do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a organizacje prowadzące działalność gospodarczą do Krajowego Rejestru Sądowego. W elektronicznym wysłaniu sprawozdania pomogą Wam przygotowane przez ngo.pl instrukcje.
Czynny żal
Poza niezwłocznym złożeniem sprawozdania trzeba też złożyć tzw. czynny żal
Co to jest czynny żal? Czynny żal jest określeniem nieformalnym, dlatego też tego zwrotu nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Jest to szczególny rodzaj zawiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego), np. o nieprowadzeniu ksiąg rachunkowych czy niezłożeniu w terminie deklaracji lub zeznania podatkowego, nieodprowadzeniu należnych podatków itp. Takie zawiadomienie zwalnia osobę winną od odpowiedzialności karnej skarbowej.
Pismo w tej sprawie składa (podpisuje) osoba odpowiedzialna za dopełnienie danego obowiązku wobec US (np. osoba zajmująca się księgowością w organizacji). Jeśli nie wskażemy urzędowi skarbowemu pisemnie takiej osoby, odpowiedzialność ponosi cały zarząd fundacji lub stowarzyszenia.
- Przykładowy wzór pisma w serwisie poradnik.ngo.pl (przykładowy wzór opisuje sytuację niezłożenia w terminie deklaracji CIT-8, więc należy dostosować jego treść do opisanej tu sytuacji niewysłania w terminie sprawozdania)otwiera się w nowej karcie
- zobacz też: Wyraź czynny żal [infografika, format JPG]otwiera się w nowej karcie
[czynny żal] Art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy
§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Gdzie kierujemy czynny żal?
Sprawozdanie finansowe wysyłamy w formie elektronicznej do szefa KAS lub do KRS (w zależności od tego, czy NGO prowadzi, czy też nie prowadzi działalność gospodarczą).
Czy w te same miejsca trafia czynny żal? Spytaliśmy o to w 2020 roku Ministerstwo Finansów. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy wynika, że czynny żal kierujemy gdzie indziej niż samo sprawozdanie finansowe. Musimy je wysłać do urzędu skarbowego, właściwego dla siedziby naszej organizacji.
(wyjaśnienia Ministerstwa Finansów)
Zgodnie z art. 16 § 4 kks czynny żal wnosi się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu. Warunkiem skutecznego złożenia czynnego żalu w postaci elektronicznej, jest opatrzenie go podpisem identyfikującym – kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Podatnik sam może dokonać wyboru jaką drogą złoży takie zawiadomienie. Czynny żal wnosi się do organu, który jest powołany do ścigania przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych, w tym przypadku będzie to naczelnik urzędu skarbowego.
Czynny żal składany elektronicznie
Czynny żal możemy wysłać do urzędu skarbowego:
- w sposób tradycyjny – papierowo i korzystając z poczty
- ze skrzynki na https://www.gov.plotwiera się w nowej karcie korzystając z narzędzia wysyłki pisma ogólnego (bezpośrednia strona do tej usługi: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolneotwiera się w nowej karcie)
- wykorzystując funkcjonalności udostępnione dla organizacji w ramach e-Urzędu Skarbowego (zobacz: Organizacje mogą już korzystać z e-Urzędu Skarbowego).
Sporządzanie i zatwierdzanie czyli problemem może być nie tylko wysyłka
Jak napisaliśmy na początku artykułu, terminy dotyczące sprawozdań finansowych są trzy: termin sporządzenia, zatwierdzenia oraz termin wysłania sprawozdania do KAS lub KRS. Może się zdarzyć, że organizacja pozarządowa będzie miała kłopot nie tylko z opisanym tu terminem wysłania sprawozdania. Ogólnie zalecenie w takim przypadku jest jednak takie samo: zróbcie wszystko jak najszybciej się da!
Jeśli nie udało nam się dotrzymać obowiązujących terminów na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdania zastosowanie opisanego tu czynnego żalu nie jest już tak oczywiste (jak w przypadku wysłania). Ale nie zdejmuje to z nas obowiązku szybkiego działania.
Więcej informacji znajdziecie na ngo.pl