Wolontariat

O nasDla wolontariuszaDla organizacji i instytucjiPrawo dotyczące wolontariatuOferty wolontariatuAkcje wolontariatu

Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Na co dzień zajmujemy się współpracą z organizacjami i instytucjami w zakresie ich możliwości przyjmowania wolontariuszy, a także pozyskiwaniem kandydatów na wolontariuszy. Osoby zainteresowane taką działalnością mogą przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej o możliwości działania i podstawach prawnych, a następnie wybrać dla siebie ofertę.

Przy Centrum działa grupa wolontariuszy “ANANAS możesz liczyć”. Grupa powstała 19 września 2016 r. w wyniku oddolnej inicjatywy wolontariuszy, po pierwszej wspólnej akcji – Dniach Dawców Szpiku Kostnego Fundacji DKMS koordynowanej przez Honoratę Maj – Dyrektora WCOPiW. Grupa korzysta z ofert wolontariatu zamieszczanych na profilu “Ananans możesz liczyć” w mediach społecznościowych. Wszystkie organizacje oraz grupy nieformalne działające non- profit mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na pomoc wolontariuszy.

Rekrutacja do grupy jest procesem otwartym, promowanym w szkołach podczas zajęć Godziny Wychowawczej oraz w lokalnych mediach.

ANANAS

DataNazwa akcjiLiczba wolontariuszyOpis akcji
15 września 2016 r.szkolenie DKMSSpotkanie otwarte
17- 18 września 2016 r.Dni Dawców Szpiku Fundacja DKMS62 wolontariuszyWłocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przeprowadziło rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Honorata Maj koordynowała całą akcję. Udało nam się zarejestrować 338 osób! Powodzenie tego przedsięwzięcia było możliwe, dzięki zaangażowaniu 62 Wolontariuszy ze szkół: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Zespołu Szkół Chemicznych, Zespołu Szkół Samochodowych, Gimnazjum Nr 14, Liceum Marii Konopnickiej, Liceum im. Jana Długosza, Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Dziękuję za pomoc w koordynowaniu zespołu niepełnoletnich wolontariuszy Pani Krystynie Marszałek- Michalskiej.
23-24 września 2016 r.Podziel się posiłkiem, Bank Żywności40 wolontariuszyDla tysięcy dzieci, którym możemy dać w prezencie pyszny obiad i dla wszystkich tych, którzy zdecydują się to zrobić. Piątek-sobota 23-24 września to dwa dni akcji Podziel się Posiłkiem. W prawie 3000 sklepów w całej Polsce wolontariusze z uśmiechem przyjmą dary od kupujących. Lista sklepów jest dostępna na: www.podzielsieposilkiem.pl. We Włocławku koordynatorem akcji jest Pani Krystyna Marszałek-Michalska z włocławskiego wolontariatu młodzieżowego. Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaangażowało się w pomoc organizacyjną akcji Banku Żywności. Do Centrum trafią produkty zebrane podczas akcji i tutaj wolontariusze podzielą je na paczki. Zbiórkę przeprowadzamy w sklepach Biedronka przy ul. Toruńskiej, Kaliskiej i Zbiegniewskiej oraz w Stokrotce przy ul. Kaliskiej. Bądźcie z nami w ten weekend! W oplakatowanych koszach można będzie zostawić produkty długoterminowe dla potrzebujących dzieci < zebraliśmy 3938 kg / 72 rodziny/
30 września 2016 rOrganizacje z Naszego Podwórka22 wolontariuszy30 września - w godzinach 1400-1800 Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprosiło na Plac Grodzki, który na ten czas zamienił się w stare, tradycyjne podwórko. „Organizacje z naszego podwórka”, to impreza plenerowa, mająca na celu integrację i promocję trzeciego sektora w naszym mieście. Podczas spotkania zaprezentowali swoją ofertę, m.in.:
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci,

  • Włocławskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych “Eurointegracja”,

  • Fundacja “Samotna Mama”,

  • Fundacja “Caietanus”,

  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,

  • Włocławskie Schronisko dla Zwierząt,

  • Stowarzyszenie “Włocławskie Mamy”,

  • Miejski Szkolny Związek Sportowy,

  • Związek Harcerstwa Polskiego,

  • Stowarzyszenie “Trampolina”,

  • Włocławskie Stowarzyszenie Naukowe,

  • Stowarzyszenie Edukacyjno- Kulturalne “Teatr Nasz”.


Na włocławian czekały następujące atrakcje:
  • kreatywny konstruktor – budowanie szalonych konstrukcji przestrzennych z gotowych elementów

  • biuro surrealistyczne – spisywanie i artystyczna interpretacja marzeń sennych

  • draka spod trzepaka – gry podwórkowe, klasy, guma, sznur, komórki do wynajęcia i inne zabawy spod trzepaka

  • zadziejmy dzielnicę – dzierganie i szydełkowanie na drugie śniadanie form przestrzennych

  • „Dźwięki relaksu” – autorski DJ China set inspirowany dźwiękami ulicy

  • Fotobudka- ANANAS możesz liczyć, sesja fotograficzna PR na wesoło

  • szlakiem dzielnicowej przygody – spacer pełen przygód i łamigłówek dla dzieci małych i dużych. ponadto:

  • kredowisko – tworzenie wielkoformatowego dzieła chodnikowego za pomocą kredy,

  • szczudlarze, klown, duże bańki mydlane, malowanie buziek.


Głównym zadaniem wolontariuszy było animowanie gier i zabaw podwórkowych.
09 października 2016 r.Półmaraton Włocławek153 wolontariuszyZadaniem wolontariuszy było zabezpieczanie trasy półmaratonu.
25-26 października 2016 r.Szkolenie dla wolontariuszy z pierwszej pomocy25 wolontariuszy
12 listopada 2016 r.Zawody sportowe Eurointegracja8 wolontariuszyIX Turniej Integracyjno-Sportowy Osób Niepełnosprawnych z okazji ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI! Nasi Wolontariusze z grupy "Ananas możesz liczyć" pomogli sędziując zawody.
25-27 listopada 2016 r.Dodaj Świętom Smaku / Bank Żywności65 wolontariuszyWe Włocławku koordynatorem akcji jest Pani Krystyna Marszałek-Michalska z włocławskiego wolontariatu młodzieżowego. Zbiórka w naszym mieście przeprowadzona zostanie w sklepach Biedronka przy ul. Toruńskiej, Kaliskiej i Zbiegniewskiej oraz w TESCO przy ul. Kruszyńskiej. W oplakatowanych koszach można będzie zostawić produkty długoterminowe dla potrzebujących dzieci. Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu po raz kolejny zaangażowało się w pomoc organizacyjną akcji Banku Żywności. Do Centrum trafią produkty zebrane podczas akcji i tutaj Wolontariusze podzielą je na paczki. Zebrano 2379,92 kg
5 grudnia 2016 r.Dzień Wolontariusza z MOPR
Podsumowanie projektu LEVER
Spotkanie otwarteW dniu 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność wolontariuszy z grupy ANANAS oraz Klubu Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: Pani dr Barbara Moraczewska – Zastępca Prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych, Pan Piotr Bielicki – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego, Pan Piotr Grudziński – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego i Klubu Integracji Społecznej, Pani Yevheniya Nasardinova a także Pani Krystyna Marszałek – Michalska- koordynatorka młodzieżowego wolontariatu oraz wolontariusze. W trakcie spotkania podsumowano międzynarodowego projekt LEVER realizowanego w WCOPiW dzięki wsparciu Fundacji Dobra Sieć. Dwójce wolontariuszy, która przeszła proces certyfikowania Pani dr Barbara Moraczewska wręczyła międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich umiejętności oraz nabyte kompetencje miękkie. Wolontariuszom biorącym udział w certyfikacji projekt uświadomił ich mocne strony. Przekonali się, że wolontariat jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale inwestycją w siebie i swoje umiejętności. Pogratulowano także Pani Krystynie Marszałek, która w dniu 22 listopada otrzymała nagrodę „Stalowy Anioł ” czyli wyróżnienie przyznawane osobom działającym w pomocy społecznej. Pani Krystyna to organizatorka wielu akcji charytatywnych, społecznik ściśle współpracujący z Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz wieloma organizacjami społecznymi z terenu Włocławka.. W dalszej części spotkania Pani Prezydent wraz Dyrektorem Centrum oraz Koordynatorem Klubu Wolontariatu MOPR wręczyli grupie wolontariuszy podziękowania oraz drobne upominki. Wystąpił również gość specjalny- Pani Yevheniya Nasardinova, która opowiedziała zebranym gościom swoje przygodę z wolontariatem. Na zakończenie spotkania wolontariusze wymienili się swoimi doświadczeniami przy słodkim poczęstunku.
9 grudnia 2016 r.Wigilia Włocławskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego3 wolontariuszyWłocławskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego potrzebuje dwójki Wolontariuszy. Wiem, że to głupio brzmi, ale: 9-go grudnia od 16:00- 18:00 w centrum WTSR organizują wigilię, jedna z osób chorych samodzielnie nie będzie w stanie dotrzeć. Jest samochód, ale dwie osoby pomogłyby zejść po schodach, wsiąść do samochodu- po prostu spędzić Wigilię z przyjaciółmi, później tą sama drogę wspólnie pokonać do domu. Osoba chora mieszka na 1- szym piętrze przy ul. Rejmonta- klatka schodowa jest wąska, dlatego trzeba podtrzymać ją od przodu i tyłu. Liczę na Was
15 grudnia 2016 r.Mikołajki dla dzieci i młodzieży z autyzmem / Klub Wsparcia Rodziców Dzieci Autystycznych Jim9 wolontariuszyKlub rodziców dzieci z Autyzmem JiM organizuje Mikołajki, poszukiwani wolontariusze do pomocy organizacyjnej, szczególnie chodzi o poprowadzenie gier i zabaw dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Czas i miejsce: 15 grudnia 2016, godzina 16:00 do 19:00, szkoła przy ul. Nowomiejskiej.
16-17 grudnia 2016 r.Akcja Fundacji Zdążyć z Pomocą12 wolontariuszyWolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na Placu Grodzkim i wspierali ojca Maćka -podopiecznego Fundacji Zdążyć z Pomocą. Chłopiec zmaga się z autyzmem od 4 lat. Chłopiec dzięki prowadzonej terapii ma szansę na całkowite „wyjście” z autyzmu. Wynik zbiórki to 2409,73 złote.
19 grudnia 2016 r.Wigilia dla grupy Ananas możesz liczyć!Spotkanie otwarte
20 grudnia 2016 r.Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami9 wolontariuszyTowarzystwo Opieki nad Zwierzętami potrzebuje 3-4 chłopaków do pomocy przy mocowaniu banerów. Banery są konieczne, aby zapewnić psom więcej ciepła / ochrona przed wiatrem / oraz bezpieczeństwa / w ostatnim czasie doszło do kradzieży dwóch psów/.
11 stycznia 2017 r.korepetycje z matematyki5 wolontariuszyOd 11 stycznia 2017 r. we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu organizowane są korepetycje z matematyki dla uczniów mających problemy z tym przedmiotem szkolnym. W zajęciach dodatkowych uczestniczą podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz Fundacji ANWIL dla Włocławka. Na korepetycje zapisanych jest obecnie 11 uczniów z włocławskich szkół, którzy skorzystają z pomocy starszych kolegów- wolontariuszy.
15 stycznia 2017r.Bieg Policz się z cukrzycą...11 wolontariuszyW ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy WKB Maratończyk zorganizował bieg pn.: „Policz się z cukrzycą”. Wolontariusze w godzinach 11:30- 13:30 pomagali w biurze zawodów oraz na trasie biegu.

Jak zostać wolontariuszem?

Osoby, które chcą zostać wolontariuszami często zastanawiają się gdzie szukać informacji, wiele z nich ma wątpliwości czy się nadaje. Kandydat na wolontariusza powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Czy mam jeszcze czas wolny?
Sam musisz określić ile swojego czasu możesz poświęcić. To nie musi być cały dzień, tydzień, weekend, równie dobrze mogą to być 2-3 godziny w tygodniu. Określenie tego czasu ułatwi kontakt z organizacjami.
Co chcę robić?
Sam wiesz najlepiej co Cię interesuje, w czym jesteś mocny, przydatny. Może to być to czym zajmujesz się zawodowo, czego nauczyłeś się w szkole, może to być również coś co oderwie Cię od codziennych obowiązków. Wolontariusze mogą pracować bezpośrednio z ludźmi, np. pomagać osobie starszej, niepełnosprawnej, uczestniczyć w terapii dzieci lub pomagać w pracach biurowych, organizacji imprez, wydarzeń, opracowaniu materiałów promocyjnych. Decyzja należy do Ciebie!
Jak mogę działać?
Na początku warto rozejrzeć się wokół siebie. Może w osiedlowej świetlicy, klubie seniora, domu kultury potrzebują pomocy?
Jeśli jesteś uczniem, zapytaj czy w twojej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu. Koordynator SKW pokieruje Cię i opowie o pracy wolontariusza.Możesz pracować wszędzie tam, gdzie Twoja pomoc jest potrzebna i oczekiwana na przykład w placówkach pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji, kultury, ekologii, sportu i wielu innych. Jedynym obszar, w który nie mogą angażować się wolontariusze to obszar działalności gospodarczej – czyli wolontariusze nie mogą wspierać działalności nastawionej na zysk.Tak, jak istnieje wiele różnorodnych miejsc, w których pomagają wolontariusze, tak jest też bardzo wiele czynności, które wykonują. Możesz np. opiekować się chorymi, udzielać bezpłatnych korepetycji, organizować festyny, wystawy, wykonywać prace biurowe, udzielać porad prawnych, sędziować na zawodach sportowych. Rodzaj wykonywanych prac zależy od potrzeb organizacji, placówek, ich beneficjentów oraz Twoich umiejętności. Możesz być odpowiedzialnym za: konkretne zadanie, jakiś wycinek działalności/projektu np. rozmowy rekrutacyjne z kandydatami do projektu, prowadzenie tematycznych zajęć z młodzieżą (np. gotowanie, haftowanie, historia), adresowanie kopert, konsultowanie w dziedzinie, w której masz doświadczenie lub koordynowanie jakiegoś przedsięwzięcia np. prowadzenie klubu dyskusyjnego, świetlicy środowiskowej, organizowanie imprezy okolicznościowej.Jako przyszły wolontariusz, przyjdź do Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (Żabia 12a, Włocławek; czynne pn.-pt. w godzinach 800-1800) i sprawdź, gdzie może być potrzebna Twoja pomoc oraz co konkretnie w tym miejscu możesz robić.Pamiętaj, przy planowaniu zakresu Twojej pracy wolontariusza, nie powinieneś podejmować obowiązków pracowników etatowych w danej organizacji. Twoja działalność powinna być uzupełnieniem ich pracy, a Twoja osoba wsparciem dla personelu.

Pliki do pobrania

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Bycie wolontariuszem to odpowiedzialność ale przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi. Każdy uśmiech, dobre słowo są najlepszą zapłatą. Wolontariat pomoże Ci wykorzystać własne umiejętności, zdobyć doświadczenie w nowych dziedzinach, zawrzeć nowe przyjaźnie.

Jeżeli nadal masz wątpliwości możesz zgłosić się do Centrum Organizacji Pozarządowych lub Centrum Wolontariatu, gdzie będziesz mógł porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym, kimś kto pomoże Ci dokonać wyboru.

Jak być dobrym wolontariuszem?

Decydując się na wolontariat ważne jest, abyś przestrzegał pewnych zasad, które charakteryzują działalność wolontariuszy. Zostały one określone w Karcie Etycznej Wolontariusza. Jest to nieformalny kodeks postępowania wolontarystycznego, wskazujący na reguły i normy, którymi każdy wolontariusz powinien się kierować.

Karta etyczna wolontariusza
  • Będę wypełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
  • Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
  • W przypadku niemożności wywiązania się ze zobowiązań, poinformuję o tym koordynatora pracy wolontariuszy.
  • Zachowam dyskrecję w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane.
  • Będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania.
  • Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
  • Nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem.
  • Będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem.
  • Będę działać w zespole.
  • Będę osobą, na której można polegać.
  • Będę pracować lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się ode mnie oczekuje.
  • Będę chętnie uczyć się. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
  • Będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach.
  • Postaram się być bardzo dobrym wolontariuszem.
Cechy, które powinien mieć wolontariusz
  • optymizm i chęć do działania
  • motywacja
  • umiejętność wygospodarowania wolnego czasu
  • odwaga i brak barier psychicznych
  • wrażliwość
  • odpowiedzialność
  • sumienność

Aspekty prawne

Prawa i obowiązki wolontariuszy reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ujednolicony tekst ustawy jest do pobrania z serwerów Kancelarii Sejmu RP.

Do podstawowych obowiązków względem wolontariusza należy:

  • zawarcie porozumienia o współpracy z wolontariuszem
  • poinformowanie go o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń oraz zapewnienia tych warunków
  • ubezpieczenie wolontariuszy w zakresie NNW
  • pokrywanie kosztów delegacji i diet służbowych
  • wystawianie zaświadczeń o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza
  • zapewnienie środków ochrony osobistej w trakcie wykonywania świadczeń

Najwięcej wątpliwości i nieporozumień budzą zapisy ustawy dot. ubezpieczenia wolontariuszy oraz zawarcia z nimi porozumienia – umowy o współpracy.

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wolontariuszy organizacja obowiązana jest pokrywać w razie zawarcia umowy z wolontariuszem na czas krótszy niż 30 dni.

W takim wypadku organizacja musi wykupić dla swoich wolontariuszy ubezpieczenie NNW w wybranej firmie komercyjnej.

Jeżeli natomiast organizacja zawiera umowę o świadczenie usług na czas przekraczający 30 dni, to wolontariusz objęty zostaje ubezpieczeniem z tytułu nieszczęśliwych wypadków na mocy znowelizowanej “ustawy wypadkowej”

Ubezpieczenie Zdrowotne
Ustawa stwarza możliwość opłacania wolontariuszowi składki ubezpieczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to zapis, który ze względów finansowych budzi wiele obaw i sprawia, że organizacje pozarządowe i placówki publiczne mają wątpliwości co do sensu współpracy z wolontariuszami. Bardzo często korzystający, po jego pobieżnym przeczytaniu, gotowi są zrezygnować ze współpracy z ochotnikami w obawie przed obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wolontariusza. Nic bardziej mylnego. Ustawa daje taką możliwość, lecz nie obliguje do tego. Istotne jest ponadto to, że z takiej możliwości można skorzystać w stosunku do wolontariusza, który nie ma opłacanych składek na ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu. Określają to szczegółowo przepisy wprowadzające ustawę, w tym przypadku znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. W praktyce większość osób podejmujących się wolontariatu ma takie składki odprowadzane lub zapewnione np. studenci, uczniowie, emeryci, osoby związane stosunkiem pracy, renciści.
Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej)
Przepisy ustawy nie nakazują ubezpieczania wolontariuszy w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jednak warto nad wykupieniem takiego ubezpieczenia się zastanowić. Polisa OC chroni korzystającego przed roszczeniami osób lub placówek na rzecz których wolontariusz świadczył pomoc. Jeśli np. wolontariusz wyrządzi szkodę: zniszczy komputer, wybije szybę, pod jego opieką dziecko spadnie z huśtawki, organizacja korzystająca z jego pomocy jest chroniona polisą OC i wszelkie roszczenia finansowe kierowane są do towarzystwa ubezpieczeniowego, które tą polisę wystawiło.

Porozumienie o współpracy

Każdy podmiot angażujący wolontariusza na okres dłuższy niż 30 dni ma obowiązek podpisać z nim porozumienie o współpracy. Poniżej zamieszczamy ramowe wzory porozumień w wersji umożliwiającej ich edycję i uzupełnianie.

Warto również pamiętać, że jeśli wolontariusz jest zaangażowany na okres do 30 i ustawa nie wymaga podpisywania z nim porozumienia, to korzystający ma obowiązek potwierdzenia zawartego porozumienia na piśmie na żądanie wolontariusza.