COVID-19

Informacje dla organizacji pozarządowych

Aktualna sytuacja z pandemią koronawirusa odbija się negatywnie na stanie organizacji pozarządowych. Nie zostały one jednak zostawione na lodzie – zarówno polski rząd, jak i poszczególne miasta przygotowały ulgi i uproszczenia mające je wspomóc. Za uprzejmością Fundacji trzeci.org udostępniamy Państwu przygotowane przez nich i aktualizowane na bieżąco kompendium wiedzy, które z pewnością będzie wartościowym źródłem aktualnych informacji:

Inicjatywy we Włocławku

Włocławian, którzy w tej trudnej sytuacji chcą pomóc innym zachęcamy do włączenia się w inicjatywy prowadzone na terenie miasta.

Wyjątkowy Wolontariat
Włącz się w Wyjątkowy Wolontariat!

Szanowni urzędnicy, mieszkańcy Włocławka, społecznicy, liderzy środowiskowi, członkowie rad osiedli i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Liczymy na Was! Zorganizujmy wspólnie miejski wolontariat!

Do Urzędu Miasta zwracają się seniorzy, którzy w tych trudnych dla nas wszystkich dniach oczekują szczególnej pomocy w codziennych sprawach, dotyczących zrobienia zakupów, kupna leków itp. Są to osoby zdrowe, które jednak z racji swoich ograniczeń nie mogą bądź obawiają się wychodzić z domu.

Urząd Miasta Włocławek pomaga tym osobom, stąd od 16 marca 2020 r. został uruchomiony nabór ochotników do Wyjątkowego Wolontariatu.

Aby móc efektywnie nieść im pomoc w dalszym ciągu powiększamy bazę włocławskich wolontariuszy, którzy przez najbliższe dni byliby do dyspozycji.

Aby zgłosić się do udziału w miejskim wolontariacie należy wysłać maila z informacjami: imieniem, nazwiskiem, numerem telefony, adresem e-mail i zatytułować wiadomość Wyjątkowy Wolontariat na adres: cop.wloclawek@gmail.com lub zgłosić się za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Szczegóły na stronie i na Facebooku Centrum.

Po uzyskaniu sygnału od osoby potrzebującej, zespół koordynatorów wolontariatu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, po niezbędnej weryfikacji, będzie się kontaktował z wolontariuszem i przekaże kontakt do konkretnego seniora.

Zostały uruchomione także specjalne numery telefonów. Osoby potrzebujące pomocy oraz osoby posiadające informacje o osobach potrzebujących pomocy proszone są o kontakt bezpośrednio z Osiedlowymi Sekcjami Pomocy Społecznej:

Na wszelkie szczegółowe pytania postaramy się odpowiedzieć niezwłocznie poprzez komunikatory typu:

Szczegółowa klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych: Dane będą przetwarzane w celu udzielania pomocy osobom, w szczególności seniorom, którzy zgłosili taką potrzebę do Urzędu Miasta Włocławek. Cel przetwarzania będzie realizowany poprzez umożliwienie nawiązania kontaktu pomiędzy tymi osobami, a wolontariuszem.

Polityka prywatności: https://cop.wloclawek.pl/polityka-prywatnosci/

Uwaga krwiodawcy - potrzebna krew!
W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do wszystkich pełnoletnich, zdrowych osób, które w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywały za granicą, nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do Centrów Krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

Więcej informacji nt. aktualnych procedur oraz wyjazdowych akcji zbiórek krwi znajdą Państwo na stronie RCKiK Bydgoszcz.

Wszystkich mieszkańców Włocławka zapraszamy do Oddziału Terenowego RCKiK we Włocławku przy ul. Lunewil 15 (budynek Pogotowia Ratunkowego)
w pon., wt., czw., pt.: 7:30-11:30, w śr.: 7:30-17:00.

Pomoc dla medyków
Radna Rady Miasta Włocławek Pani Agnieszka Jura-Walczak apeluje:

W porozumieniu z administracją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku przygotowaliśmy listę potrzeb – spis najważniejszych materiałów, urządzeń i usług, które są niezbędne do skutecznej walki z koronawirusem a których naszemu szpitalowi brakuje.

Katalog ten powstał, gdyż wpisałam nasz szpital do platformy WsparcieDlaSzpitala.pl – zainicjowanej w Poznaniu, akcji oddolnego organizowania uporządkowanej pomocy materiałowej dla placówek medycznych z terenu całego kraju.

Zostałam koordynatorką zbiórki na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, dlatego proszę o kontakt ludzi dobrej woli, którzy skłonni byliby zaopatrzyć szpital w potrzebne materiały.

Zachęcam również do odwiedzenia strony https://www.wsparciedlaszpitala.pl/ i sprawdzenia, czy nie posiadacie Państwo możliwości wsparci innych szpitali z regionu, a także do rejestrowania się jako Darczyńcy na stronie https://www.wsparciedlaszpitala.pl/darczyncy/.

Jednocześnie chciałabym poinformować, iż istnieje grupa na Facebooku pn. Pomagamy Włocławskiej Służbie Zdrowia w Walce z Covid19 założona przez Panią Dorotę Walczak (Olek) i Jolantę Nicowską, gdzie również można pomóc np. poprzez wymienienie się materiałami do szycia maseczek oraz zbiórkę innych potrzebnych szpitalowi rzeczy.

Zachęcam do zapisywania się do grupy i aktywnego udziału w jej pracach.

Zbiórka dla Ratowników Medycznych
Od 9 kwietnia Hufiec ZHP Włocławek zorganizował Zbiórkę dla Ratowników Medycznych.

Chcą zebrać jak najwięcej:

  • rękawiczek jednorazowych nitrylowych
  • środków dezynfekujących
  • maseczek
  • gogli/okularów bhp
  • przyłbic

Całe wsparcie przekażą bezpośrednio do Stacji Pogotowia Ratunkowego we Włocławku.

Harcerze Apelują: Liczymy na was! Każde wsparcie się liczy! Jeżeli byście chcieli przekazać coś z ww. rzeczy ratownikom prosimy o kontakt! Zbierzmy tego jak najwięcej! Bądźmy cichymi bohaterami dla osób walczących o nasze życie codziennie.

Kontakt: 606 315 823
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/232583158086021/

Maseczki dla Szpitala
Maseczki higieniczne dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku

Stowarzyszenie: Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek pragnie prosić Państwa o pomoc w zebraniu funduszy na zakup materiałów do produkcji maseczek higienicznych, które następnie zostaną uszyte i nieodpłatnie przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Link do zbiórki publicznej: https://pomagam.pl/maseczkidlaszpital/

Komunikat Fundacji Dies Mei
W tym wyjątkowo trudnym okresie istotne jest udzielenie pomocy osobom, których prawa pracownicze nie są przestrzegane. Prawnicy współpracujący z Fundacją Dies Mei nieprzerwanie udzielają pomocy osobom pokrzywdzonym. Pomimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z COVID-19, Fundacja Dies Mei cały czas dociera do osób pokrzywdzonych przestępstwem a nasi współpracownicy są do Państwa dyspozycji również za pośrednictwem komunikacji elektronicznej: fundacja@diesmei.pl, a także pod numerami telefonów:
dyżur telefoniczny 24h 663 584 259, Włocławek 603 943 621.

http://diesmei.pl

O fundacji
Fundacja Dies Mei oferuje pomoc dla ofiar przemocy domowej, poszkodowanym pracownikom, osobom, które doświadczyły szkody w wyniku przestępstwa.

Fundacja działa na włocławskim rynku usług społecznych i zyskała renomę rzetelnego “pomagacza”.

Szycie maseczek dla najbardziej potrzebujących
Koło Turystyczne „SENIOR” przy Włocławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku poszukuje osób, które chcą pomóc pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej i włączyć się w szycie maseczek!

Każdy sam może we własnym domu wykonać takie maseczki z materiałów, które macie niepotrzebne w domu. Koło każdej chętnej osobie udostępni gumki oraz flizelinę.

Doradzimy jak uszyć, a potem przekażemy tam, gdzie są bardzo potrzebne!

Liczymy na Was!

Dzwońcie – tel. 602 473 334

W tym trudnym czasie podarujmy komuś cząstkę siebie – dobro wraca!