VIII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych we wrześniu w Warszawie

VIII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 września 2017 roku. Na jedyne w naszym kraju, odbywające się co trzy lata, forum obywatelskie przyjadą przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego kraju, którzy  podsumują dorobek ostatnich lat oraz będą  planować strategiczne działania na przyszłość.

Wiodącym punktem VIII OFIP-u jest Forum odbywające się na Uniwersytecie Warszawskim  przygotowywane przez  organizacje obywatelskie z całej Polski. Program podzielony będzie tematycznie na dni, segmenty i sesje. Gościć na nim będzie około 1 tysiąca osób. Pierwszy dzień poświęcony jest dorobkowi sektora obywatelskiego ostatnich trzech lat, w którym najważniejszą rolę odegrały zmiany w prawie i finansowaniu  organizacji pozarządowych w Polsce.

Gospodarzami debat drugiego dnia będą przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw, którzy zgłoszą temat i poprowadzą własną sesję. Ósma edycja Forum wzorem lat ubiegłych pokaże, które tematy w trzecim sektorze są dziś najbardziej gorące. Przedstawiciele organizacji z różnych regionów kraju będą mieli szansę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami. Aby zgłosić temat należy kliknąć w link do formularza na stronie wydarzenia http://ofip.eu/formularz-dla-organizacji/

Do 26 maja 2017 r. na stronie www.ofip.eu będzie aktywny formularz rejestracyjny dla osób, które chcą skorzystać z tej okazji. W tym roku partycypacyjny charakter OFIP-u zostaje jeszcze bardziej rozszerzony – na zgłoszone tematy będzie można na przełomie maja i czerwca zagłosować. Wtedy zostanie też otwarta ogólna rejestracja dla wszystkich chętnych.

OFIP to odbywające się od 1996 roku co trzy lata wydarzenie, na którym podejmuje się najważniejsze tematy dotyczące budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W poprzednich edycjach poświęcone było sytuacji trzeciego sektora z naciskiem na takie  zagadnienia jak aktywność obywateli jako warunek budowania społeczeństwa obywatelskiego czy promowanie dialogu społecznego. Przyjęta została Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, powstała lista postulatów dotyczących rozwoju państwa obywatelskiego. Ostatni VII OFIP przyniósł prace nad Strategiczną Mapą Drogową Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce – pierwszym dokumentem, który określa kierunki działania organizacji pozarządowych w naszym kraju.  W tym roku prace nad nim będą kontynuowane.

Organizatorem OFIP-u jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych powstała w 2003 r., aby reprezentować organizacje społeczne w Polsce. Jest jedyną ponadbranżową federacją, która zrzesza łącznie 500 organizacji, w tym inne federacje, fundacje i stowarzyszenia, w których działa ponad 1 mln osób.

OFOP ma wpływ na kształtowanie rozwiązań prawnych i finansowych związanych z sektorem pozarządowym. Uczestniczy w tworzeniu zasad, dzięki którym środki unijne trafiają do organizacji i obywateli. Działa na rzecz jawnego, przejrzystego i odpowiedzialnego funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce oraz zachęca do podejmowania inicjatyw obywatelskich. Więcej informacji na stronie internetowej www.ofop.eu

Więcej informacji o wydarzeniu:

www.ofip.eu

www.facebook.com/ofip.eu