Co ja mam teraz zrobić? – każdy z pacjentów wcześniej czy później zadaje to pytanie po usłyszeniu diagnozy. Niedowierzanie, złość, lęk przed przyszłością, a przede wszystkim poczucie skołowania i bezradności to uczucia, które trudno przeżywać w samotności.
Wątpliwości i wybory w zderzeniu z chorobą onkologiczną są sprawą naturalną i nie sposób ich uniknąć. Ku naszej radości, w odpowiedzi na potrzeby chorych, powstał szereg instytucji, które niezależnie od idącej własnym tempem diagnostyki – służą radą, wsparciem i udogodnieniami na wszystkich etapach leczenia.
Pamiętajmy, że w kryzysie każde ułatwienie może być dla Nas pomocne. Nie ma potrzeby bowiem przeżywania większej ilości dylematów, niż zachodzi taka konieczność.
Prezentujemy listę adresów i kontaktów, które mogą okazać się pomocne w trakcie leczenia zarówno dla chorego, jak i jego rodziny.
Strona oferująca listę ośrodków onkologicznych najlepiej ocenianych przez pacjentów. Za pośrednictwem opinii umieszczanych przez chorych na stronie portalu – istnieje możliwość znalezienia przyjaznych lekarzy w rejonie zamieszkania.
Portal pozwalający na błyskawiczne sprawdzenie w jakim mieście i w jakiej instytucji najszybciej wykonamy badania w ramach NFZ. Skorzystanie z kolejkoskopu podpowie, gdzie wykonać badania PET, TK i RM (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego) oraz przeliczy konkretny czas oczekiwania na badanie.
Nie wiesz, czym jest leczenie celowane? Odwiedzenie strony „Prosto w raka” pozwoli Co dowiedzieć się, czemu służą badania genetyczne i dlaczego warto je wykonywać. Podstrona portalu ONKOSNAJPER podpowie, jakie badania wykonać w zależności od konkretnego typu nowotworu na który chorujesz.
Zarówno portal prostowraka, kolejkoskop jak i onkomapa stworzone zostały przez fundację Alivia, która w swojej działalności oferuje również pomoc prawną, finansową (w postaci zbiórek pieniężnych), a także dostęp do informacji dotyczącej leczenia refundowanego i nierefundowanego zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zwrotnikraka.pl to największy onkologiczny portal stworzony dla pacjentów i ich rodzin. Ich głównym obszarem zainteresowań jest edukacja zarówno pod kątem badań, specyfiki nowotworów i leczenia, ale także zagadnień psychoonkologicznych pomocnych w radzeniu sobie z chorobą. Każdy pacjent z łatwością znajdzie tam odpowiedzi na pytania, które postawi przed nim choroba.
W odpowiedzi na potrzeby pacjentów borykających się z dolegliwościami narządu ruchu w trakcie leczenia – powstał portal informacyjno- konsultacyjny onkorehabilitacja.pl. Z jego pomocą znajdziesz ośrodki fizjoterapeutyczne świadczące usługi w całej Polsce oraz skorzystasz z konsultacji online.
Z inicjatywy fundacji „Wygrajmy zdrowie” oraz Koalicji Walki z Bólem powstała kampania”Nie ból się” poświęcona propagowaniu wiedzy leczenia pacjentów pod kątem doświadczania dolegliwości bólowych. Wskazówki uzyskane na portalu i stronie kampanii podpowiedzą, gdzie się leczyć oraz rozwieją najczęstsze obawy pacjentów.
http://www.wygrajmyzdrowie.pl/ i http://niebolsie.pl/
Potrzebujesz skorzystać z pomocy psychoonkologa? Stowarzyszenie Unicorn działające w Krakowie regularnie organizuje warsztaty i grupy wsparcia dla pacjentów i ich rodzin. W harmonogramie zajęć każdego miesiąca znajdują się także takie alternatywy jak: muzykoterapia, terapia tańcem, arteterapia, pilates czy gimnastyka. Nie jesteś z Krakowa? Wsparcie specjalistów możesz uzyskać również poprzez filie Akademii Walki z Rakiem, fundację Ogród Nadziei czy Pogotowie PTPO
Działalność fundacji Rak n’ Roll, założonej przez Magdę Prokopowicz, pacjentkę chorującą na raka piersi, trudno opisać w kilku zdaniach. Fundacja zajmuje się zarówno propagowaniem profilaktyki, wsparciem materialnym (takim jak pozyskanie peruki,remontowanie poczekalni szpitalnych czy organizowanie biblioteczek dla pacjentów) jak i opieką emocjonalną w postaci warsztatów psychoonkologicznych. Na każdym etapie leczenia warto odwiedzić ich stronę i skorzystać z cennych wskazówek.
Głównym zadaniem Simontonowskiego Instytutu Zdrowia jest propagowanie programu terapeutycznego polegającego na niesieniu pomocy psychologicznej osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi zwłaszcza nowotworami. Instytut organizuje regularne szkolenia na specjalistów i pacjentów w zakresie nabycia umiejętności radzenia sobie z chorobą, poprawy jakości życia chorego i zachęcenia go do podejmowania zachowań sprzyjających zdrowieniu. Polecamy wszystkim chorym, ozdrowiałym i rodzinom skorzystanie z warsztatów również profilaktycznie – nie będzie to z pewnością stracony czas.
Stowarzyszenie amazonek jest jedną z prężniej działających instytucji w kraju. Federacja obejmuje aż 194 kluby w różnych częściach Polski, w których skorzystać można z emocjonalnej pomocy wolontariuszek, zajęć, warsztatów czy wycieczek. Amazonki regularnie organizują konferencje i pozostają we współpracy z środowiskiem medycznym – zatem chociażby z tego powodu po mastektomii piersi warto wybrać się tam na niezobowiązujące spotkanie.
Wiesz już, ze potrzebujesz wsparcia, ale nie wiesz jak je znaleźć? Polska Unia Onkologii dostarcza informacji na temat wszystkich zrzeszonych instytucji w kraju, praw pacjenta oraz oferuje infolinię i opcję pytań do eksperta. Podobną pomoc zaproponuje nam Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.
Masz trudności z wyjściem z domu? Jedną z formą pomocy psychologicznej i dietetycznej jest odpłatna platforma psyche-on, udzielająca pacjentom wsparcia w formie online. Strona pozwala na umówienie się na rozmowę w postaci wizyty osobistej, czatu, rozmowy wideo oraz skierowania pisemnego zapytania do eksperta.
Źródło: https://nieborak.wordpress.com/2016/11/27/gdzie-szukac-pomocy-w-trakcie-i-po-leczeniu-przeglad-instytucji-ktore-warto-znac/
We Włocławku wsparcia udziela Stowarzyszenie Amazonki, które dyżuruje we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w następujące dni:
- poniedziałki od 15:00 do 18:00
- wtorki od 12:00 do 14.00
You must be logged in to post a comment.