Czym jest Model LEVER?
To narzędzie, dzięki któremu wolontariusze, przy wsparciu Tutorów i Asesorów, mogą zweryfikować poziom posiadanych kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, zdolności przywódcze czy umiejętność uczenia się. Został stworzony w latach 2015-2016 w ramach międzynarodowego projektu LEVER, koordynowanego przez Fondazione Politecnico di Milano (Włochy). Obecnie trwają prace nad strategią upowszechniania Modelu, która będzie wdrażana w Europie w latach 2017-2019.
W Polsce Model LEVER dostępny jest w dwóch formach:
- LEVER BASIC – narzędzia on-line, za pośrednictwem którego wolontariusz może dokonać samodzielnej oceny kompetencji miękkich.
- MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT LEVER, o który może ubiegać się uczestnik, który korzystał z LEVER BASIC.
Kim są Tutorzy i Asesorzy?
To osoby pomagające wolontariuszom w korzystaniu z Modelu LEVER:
- Tutorzy wspierają wolontariusza w przejściu przez proces certyfikacji, pomagając w szczególności w dokonaniu oceny samodzielnej z użyciem formularza LEVER BASIC oraz skompletowaniu dokumentacji potwierdzającej posiadane kompetencje.
- Asesorzy to osoby oceniające poziom kompetencji wolontariusza na podstawie portfolio przygotowanego przez wolontariusza i zgromadzonych przez niego materiałów. Ich zadaniem jest przede wszystkim wskazanie wolontariuszowi jego mocnych stron oraz zachęcenie go do dalszego rozwoju.
Kto może zostać Tutorem i Asesorem?
Poszukujemy osób, które:
- na co dzień współpracują z wolontariuszami,
- chcą wspierać wolontariuszy w ich samorozwoju,
- są zainteresowane tematyką potwierdzania kompetencji miękkich i chciałyby rozwijać swoją wiedzę z tego zakresu,
- są wysoko zmotywowane i chcą mieć swój udział w promowaniu Modelu LEVER w Polsce.
Jak zostać Tutorem i Asesorem?
Zgłoś swoją kandydaturę do 25 sierpnia br., a następnie weź udział w szkoleniu, które odbędzie się 14 i 15 września w Warszawie. Wypełnij formularz online: https://goo.gl/forms/wKbgzY3tDqESZ8CH2
Co zyskasz?
- Zdobędziesz licencję uprawniającą do pełnienia roli Asesora i Tutora Modelu LEVER.
- Dołączysz do międzynarodowej Sieci Asesorów i Tutorów Modelu LEVER. Będziesz mógł/mogła wymieniać się doświadczeniem i szlifować swój warsztat.
- Zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu wykorzystywania popularnego na całym świecie procesu VPL – Validation of Prior Learning Learning (procesu walidacji wcześniej nabytej wiedzy).
- Będziesz miał/a szansę wzięcia udziału w zagranicznych szkoleniach i konferencjach dla praktyków Modelu LEVER.
Co zyska twoja organizacja?
- Stanie się bardziej popularna wśród wolontariuszy jako organizacja potrafiąca przygotować interesującą ofertę wolontariatu, uwzględniającą rozwój kompetencji wolontariuszy.
- Będzie mogła obserwować z bliska proces nabywania kompetencji w kontekście wolontariatu.
- Wesprze wolontariuszy we wchodzeniu na rynek pracy, oferując im cenny certyfikat.
- Nabędzie umiejętności z zakresu prowadzenia oceny kompetencji miękkich, tutoringu i mentoringu dla wolontariuszy, rozwijając swoje kompetencje doradcze.
- Zyska dostęp do wiedzy z zakresu badania kompetencji miękkich w innych krajach europejskich.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Po szkoleniu poprosimy Cię o to, abyś:
- Zachęcił/a 5 wolontariuszy do udziału w procesie certyfikacji. Pomożemy Ci w tym – otrzymasz od nas materiały promocyjne, które w prosty sposób wyjaśnią, czym jest Model LEVER i jakie korzyści płyną z badania kompetencji miękkich (m.in. ulotki).
- Przekazał/a wolontariuszom link do kursu e-learningowego LEVER BASIC, który przeprowadzi ich przez trzy pierwsze etapy Modelu LEVER i pozwoli im dokonać samodzielnej oceny kompetencji z użyciem formularza online. Dzięki temu łatwiej będzie Wam przejść do etapu oceny – wolontariusz będzie już świadomy tego, jakie kompetencje chce potwierdzić, zgromadzi potrzebną dokumentację oraz wygeneruje zaświadczenie z wynikami oceny samodzielnej. Jeśli wolontariusz podczas kursu napotka na trudności, postaraj się go wesprzeć.
- Dokonał/a oceny kompetencji wolontariusza jako Asesor (kiedy wolontariusz z sukcesem przejdzie przez LEVER BASIC).
- Pomógł/pomogła wolontariuszowi przygotować Plan Rozwoju Osobistego z użyciem materiałów otrzymanych przez Fundację Dobra Sieć.
- Brał/a aktywny udział w ewaluacji procesu certyfikacji – dzięki Twoim doświadczeniom dowiemy się, co możemy poprawić, aby Model LEVER był chętnie wykorzystywany przez organizacje pozarządowe i wolontariuszy.
Zgłoś się już dziś!
Wypełnij formularz online: https://goo.gl/forms/wKbgzY3tDqESZ8CH2
Program szkolenia: http://bit.ly/2w9WNTL_Program_szkolenia
Regulamin szkolenia: http://bit.ly/2woMDOH_Regulamin_szkolenia
Wzór porozumienia wolontariackiego z Asesorem/Tutorem: http://bit.ly/2u4fOWn_Porozumienie_Wzor
Więcej informacji: http://bit.ly/2upBD26_zostan_tutorem_i_asesorem
Kontakt
Fundacja Dobra Sieć, tel. 22 825 70 22
Marzena Kacprowicz – koordynatorka projektu
m.kacprowicz@certyfikatlever.pl
Małgorzata Bajena
m.bajena@certyfikatlever.pl
Źródło: ngo.pl