Upalne lato

Upalne lato – to problem także dla zwierząt domowych
Lato i wysokie temperatury to fantastyczne połączenie dla wszystkich myślących o idealnych wakacjach. Ale warto pamiętać, że wysokie temperatury to również duże niebezpieczeństwo dla naszych zwierząt.
Gdy temperatura rośnie, musimy zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że nasze zwierzaki dobrze znoszą upały. Oto pięć kluczowych wskazówek, które pomogą właścicielom zapewnić bezpieczeństwo ich zwierzakom w takich upałach, jakie mamy ostatnio w Polsce.
Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie
Mimo wielu ostrzeżeń, co roku słyszymy o przypadkach zwierząt zostawionych przez ich właścicieli w rozgrzanym samochodzie. W ciągu zaledwie kilku minut na słońcu, samochód staje się prawdziwym piekarnikiem.
Bądź czujny w dbałości o stan zdrowia Twojego zwierzaka
Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, zabierz swojego psa lub kota do lekarza weterynarii na kontrolę, która pozwoli upewnić się, że zwierzak jest przygotowany na prawdziwe upały. Kontrola taka ma na celu min. określenie stanu zdrowia oraz zastosowanie profilaktyki przeciw kleszczowej i przeciw pchłom co jednocześnie stanowi prewencje roznoszonych przez te ektopasożyty chorób. W miesiącach letnich, psy i koty o wiele więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu a tym samym są bardziej na nie narażone.
Unikaj spacerów w pełnym słońcu
Staraj się tak ustawiać spacery ze swoim zwierzakiem, aby wypadały wczesnym rankiem i późnym wieczorem – ostrzega Marta Kowol-Szczupak, lekarz weterynarii z Przychodni MedicVet w Puszczykowie. Nawet w chłodniejszych porach dnia należy stale monitorować objawy potencjalnych problemów zdrowotnych. Typowe objawy dla udaru cieplnego w przypadku psa to: wysoka gorączka i wyraźnie ciężki i szybki oddech, utarta bądź znaczne ograniczenie świadomości. Jeżeli zauważysz takie objawy natychmiast udaj się do najbliższego lekarza weterynarii.
Staraj się utrzymywać chłodne miejsca w domu
Wysokie temperatury na zewnątrz nie ułatwiają utrzymania chłodnych miejsc wewnątrz mieszkania czy domu. Jeżeli zostawiasz swojego pupila w domu, w czasie swojej nieobecności zasłoń zasłony lub żaluzje, aby zapewnić mu możliwy komfort cieplny oraz aby zmniejszyć efekt nagrzewania się mieszkania. Jeśli posiadasz klimatyzator w domu, nie wyłączaj go po wyjściu, a jedynie ustaw na trybie, który będzie delikatnie chłodził całą powierzchnię Oczywiście upewnij się, że zwierzę ma odpowiedni zasób wody do picia. Pamiętaj, że przegrzany pies może bardzo szybko odwodnić się lub dostać udaru.
Sprawdź rasę swojego psa i jego tolerancję na ciepło
Lek.wet. Marta Kowol – Szczupak przypomina, że niektóre rasy psów zdecydowanie gorzej znoszą upały niż inne. Pamiętaj, że zwierzęta starsze, otyłe ,cierpiące z powodu chorób serca oraz rasy krótkonose (np. mopsy, buldogi, boksery, pekińczyki, Shih Tzu) są zdecydowanie mniej tolerancyjne na wysokie temperatury. Szczególnie uważać należy także na szczenięta i kocięta, zwłaszcza te kilku- kilkunastodniowe. u których mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni sprawne, upały mogą być dla nich szalenie niebezpieczne.
Oczywiście, należy uważnie śledzić stan zdrowia naszego zwierzaka w upale, bez względu na jego rasę czy wiek. Nasze zwierzaki uzależnione są wyłącznie od nas. Pamiętaj, że jeżeli w Twoim odczuciu pogoda jest upalna i niekomfortowa, to zdecydowanie będzie ona podobnie odczuwana przez Twojego psa.