Ruszyła kampania pn. „1,5 % ZOSTAWIAM WE WŁOCŁAWKU”

Jak w poprzednich latach prowadzimy kampanię pn. „1,5 % ZOSTAWIAM WE WŁOCŁAWKU”

W 2023 roku włocławskie Organizacje Pożytku Publicznego dzięki hojności podatników z Włocławka i okolic otrzymały wsparcie w wysokości 1 170 160,10 złotych z 1,5 % podatku. To bardzo duża kwota, nareszcie dzięki wspólnym staraniom udało nam się przebić magiczną kwotę 1 miliona! DZIĘKUJEMY ❤

1,5% zostawiam we Włocławku!

Przekazując 1,5% wspierasz działalność organizacji na rzecz włocławian.

Ważne zadania i cele społeczne, akcje charytatywne… Wszystko to dzieje się z pożytkiem dla Włocławka i nas samych.

To przykład aktywności i odpowiedzialności obywatelskiej. Budujemy w ten sposób naszą lokalną tożsamość. 1,5% nie jest darowizną ani ulgą.

Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1,5% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej.

Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu.

Korzystając z tej możliwości, “wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych.

Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% (od 2023 r. 1,5%) organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1,5% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi “oddać”.

Przekazując 1,5% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.

Pamiętajmy – 1,5% to nie tylko największe Organizacje Pożytku Publicznego. We Włocławku jest 31 podmiotów, które mogą dużo zrobić i są godne naszego zaufania. Dzielmy i mnóżmy dobro wokół siebie – po sąsiedzku.

Baza włocławskich OPP uprawnionych w tym roku do pozyskiwania 1,5 % podatku dostępna na stronie.