22 kwiecień -Światowy Dzień Ziemi

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Corocznie odbywa się on pod innym hasłem przewodnim. W tym roku motywem obchodów jest hasło “Przywróć naszą Ziemię”. Wydarzenie ma za zadanie promowanie ekologicznych postaw i uświadamianie o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

To  największe na świecie święto ekologiczne, które obchodzone jest od 1970 r.  Ideę Dnia Ziemi zapoczątkował John McConnell występując na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W naszym kraju ten dzień został zapoczątkowany w 1990 r.  Obecnie 192 kraje celebrują to święto.

W tym szczególnym dla Ziemi dniu  przypominamy o akcji internetowej “Trash challenge” czyli śmieciowe wyzwanie.

Zasady trash challenge są niezwykle proste. To wyzwanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wystarczy przygotować kilka worków na śmieci i udać się na spacer po okolicy, a każdy papierek, butelkę czy inny wyrzucone w nieodpowiednim miejscu odpady po prostu wrzucić do worka. Warto zaopatrzyć się w grube rękawiczki i wygodne ubranie – w niektórych miejscach może być naprawdę nieprzyjemnie i brudno.

Jeśli znacie wyjątkowo zaśmiecone miejsca w swojej okolicy, które wymagają co najmniej kilku godzin sprzątania, można zachęcić do akcji również swoich znajomych – w ten sposób na pewno zbierzecie śmieci szybciej.

Dzięki akcji ludzie chętnie wybierają się na spacery, podczas których sprzątają śmieci ze swojej okolicy, a później dzielą się zdjęciami dokumentującymi wykonanie zadania z wyzwania oznaczając je na Facebooku i Instagramie #trashchallenge. 

Dbajmy o naszą planetę nie tylko w tym dniu.