W obiektywie wroga

Marcowym spotkaniem we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu rozpoczniemy nasz nowy cykl związany z 85. rocznicą napaści III Rzeszy na Polskę i rozpoczęcia niemieckiej okupacji Włocławka. Podczas wydarzeń, jakie zaplanowaliśmy w okresie od marca do grudnia 2024 r. opowiemy o różnych aspektach tego niezwykle tragicznego okresu w dziejach naszego miasta. Nie zabraknie nawiązań do miejsc i wydarzeń związanych z II wojną światową we Włocławku, jak również do sylwetek, zarówno ofiar, jak i osób odpowiedzialnych za liczne zbrodnie i represje na mieszkańcach Włocławka.
W niedzielę, 10 marca zaprosimy Państwa na prezentację unikatowego albumu fotograficznego, którego właścicielką była Niemka przebywająca w okupowanym Włocławku w II połowie 1940 roku. To niecodzienne i niezwykle cenne źródło historyczne znajduje się w zbiorach Łukasza Daniewskiego, historyka i popularyzatora historii Włocławka, który dokona prezentacji i omówienia zawartości albumu.
Album zawiera kilkadziesiąt zdjęć, spośród których kilkanaście wykonano w publicznych miejscach na terenie miasta, przemianowanego przez okupantów na Leslau an der Weichsel. Podczas spotkania Łukasz Daniewski dokona próby opowiedzenia o niemieckiej okupacji naszego miasta przez pryzmat zapisu codziennych chwil z życia tej kobiety.
Termin: 10 marca 2024 r. (niedziela), godz. 11:00.
Miejsce: Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Sala seminaryjna, I piętro
ul. Żabia 12 A
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). Serdecznie zapraszamy!